
Standpunkt: – Hva er problemet med prosedyreforordningen?
Podkast med Nei til EUs Alexander Fossen Lange og Morten Harper. I denne episoden av Standpunkt ser vi nærmere på EUs prosedyreforordning.

Han leder Industriaksjonen og er medlem av Nei til EUs råd. Industriaksjonen jobber for at også industrien og næringslivet skal få en forutsigbar og lav strømpris, slik forbrukerne får gjennom Norgesprisen.
– Lav strømpris har vært et viktig konkurransefortrinn i over hundre år for å bygge distriktene, bygge arbeidsplassene, bygge sysselsetting, bygge industriarbeidsplasser, skape verdier som igjen gir grunnlag for velferd i hele landet, sier John-Peder Denstad.
Med markedspris ligger strømprisen ofte flere tiganger over produksjonskostnadene.
– Industrien trues av en dysfunksjonell børsbasert prissetting innafor EU, basert på såkalt marginalprising. Jeg synes det er viktig å legge til grunn at industrien skal betale det det koster å produsere strømmen, med et påslag, mener Denstad.
– Strøm er en del av en infrastruktur som ikke skal baseres på spekulasjonsøkonomi. Derfor er det Nei til EU jobber med viktig, og det er viktig å si nei til EUs fjerde energipakke, avslutter han.

Podkast med Nei til EUs Alexander Fossen Lange og Morten Harper. I denne episoden av Standpunkt ser vi nærmere på EUs prosedyreforordning.

Podkast med Nei til EUs Alexander Fossen Lange og nestleder Heidi Larsen.

Podkast med Erlend Fuglum, direktør i Bryggeri- og drikkevareforeningen.