25 år siden i dag: – Historisk EU-avstemning 28. november 1994

I dag er det 25 år siden det norske folk stemte nei til EU-medlemskap i folkeavstemningen 28. november 1994.

 – Folkeavstemningen 28. november 1994 ga som resultat at 52,2 prosent av velgerne stemte nei. Kvinner var mer mot enn menn, og folk på bygda mer mot enn i tettbygde område, sier Kathrine Kleveland.

– Den historisk høye valgdeltakelsen på 88,9 prosent ga tyngde til resultatet. For andre gang hadde folkeflertallet stått mot det enorme presset fra regjeringsapparatet, stortingsflertallet, organisasjonseliten og media.

– Vi sier fortsatt at verden er større enn EU! Det å mene det er best at vi som nasjon bestemmer sjøl, handler ikke om egoisme og å være seg sjøl nok. Nei til EU vil fortsette å kjempe mot EU-medlemskap. Vårt våpen er fortsatt et solidarisk nei basert på folkestyre.

– Det var ingen selvsagt seier som gjorde at vi fortsatt står utenfor EU.

– Det var samarbeid, laginnsats og ufattelig mye dugnad og hardt arbeid som gjorde at Norge stemte nei til å bli med i unionen EU. Det var en brei allianse med stor toleranse, sier hun. 

Presseinvitasjon til jubileumsseminar og -fest i Oslo 29. november

Fredag 29. november inviterer Nei til EU til seminar og fest! Her deltar sentrale personer fra nei-siden i 1994 som Anne Enger, Kjell Magne Bondevik, Hallvard Bakke, Dag Seierstad, Eva Nordlund, Jan Davidsen, tidligere Nei til EU-ledere og mange flere.  

25 år siden folkets nei – seminar

29. november, kl. 13.00–16.00 på DOGA, Hausmannsgate 16, Oslo. Seminaret vil ta for seg noen av de politiske temaene som var viktigst for Nei til EU i 1994. Samtidig som man  vil diskutere hva som er viktig for den norske EU-motstanden fremover.

25 år siden folkets nei – jubileumsfest

29. november, fra kl. 18.00 på DOGA, Hausmannsgate 16, Oslo. Aasmund Nordstoga leder oss gjennom kvelden, som blant annet består av: En samtale mellom nei-dronninga Anne Enger og vårt eget æresmedlem Dag Seierstad, ledet av Nationen-journalist Eva Nordlund. Det blir musikalske innslag fra Valkyrien med flere. I løpet av kvelden får vi også hilsener fra partiledere, fagbevegelsen og landbruket.

 

Stort bilde: Hallvard Bakke, ukjent person, Kristen Nygaard og Tove Strand feirer på Nei til EUs valgvake i Oslo Spektrum 28. november 1994. 

For mer informasjon kontakt leder i Nei til EU Kathrine Kleveland på 928 25 162

reLATERT

Se alle arrangementer

Norway will not be joining the EU anytime soon

16. sep. 2025

The Norwegian parliament has a majority opposed to EU membership after the recent election. The relationship to the EU will in particular be controversial on matters related to the electricity market.

Norway and the EU – What You Need to Know

12. sep. 2025

The world is bigger than the EU. Read about democracy, welfare and economy, solidarity and security, climate and the environment.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

EU er ingen trygg havn

29. aug. 2025

EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa.