
Norgespris er en utgift påført oss av EU – ta tilbake kontrollen over krafta
Norgespris kompenserer for høye strømpriser for husholdninger, men tar ikke problemet ved roten.

Nei til EU mener dette er en uakseptabel avgjørelse som vil få negative konsekvenser for både norsk industri, industrien i Europa og Norges forhold til EU. Avgjørelsen er absurd når Norge står for 43 prosent av EUs import av ferrolegeringer, og viser ikke minst at EØS-avtalen ikke sikrer Norge den forutsigbarheten og markedsadgangen EU har lovet.
– Det er uakseptabelt at EU vil innføre toll på ferrolegeringer fra Norge, som gjennom mange år har vært en helt avgjørende leverandør til EUs egen industri, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.
– Hvis tiltakene blir innført viser det at EØS-avtalen ikke er verdt papiret den er skrevet på. EØS har blitt fremstilt som en garanti mot handelstiltak fra EU.
Norsk Industri har tatt til orde for at Norge bør innføre hele Energipakke 4 for å blidgjøre EU.
– Det er et forslag Nei til EU bestemt avviser. Det må være uaktuelt å la EU presse Norge til å innføre regelverk som er i strid med nasjonale interesser og suverenitet.
Stort bilde i toppen: Nei til EUs leder Einar Frogner.
© Foto: Eivind Formoe

Norgespris kompenserer for høye strømpriser for husholdninger, men tar ikke problemet ved roten.

Du trenger verken være jurist eller gått folkeskolen for å bli urolig, fastslo Geir Pollestad (Sp) i debatten før Stortinget med knapt flertall vedtok å gi EØS-tilsynet ESA mer makt til å kontrollere norske bedrifter og kommuner.

Det varslede nedsalget i Mantena viser mangel på egenutviklet politisk vilje i dagens Ap-regjering.