
Fullt hus på Torp: Klart nei til mer EU-makt
Det var fullt hus og stort engasjement da Vestfold Nei til EU inviterte til møte om Norges forhold til EU og EØS på Torp Hotell tirsdag 3. februar.

Arbeidet er i gang og vil fortsette ut året.
– I utgangspunktet skulle vi starte med prosjektet rett etter nyttår, forteller hovedansvarlig for prosjektet. Men så kom kampanjen mot EUs energiunion, og da ble det meste satt på vent, sier organisasjonsrådgiver Trude Koksvik Nilsen. Men nå er prosjektet i rute.
– Vi fikk over 2000 nye medlemmer i løpet av kampanjen, forteller Koksvik Nilsen og fortsetter:
– Det er helt fabelaktig og gir oss et godt utgangspunkt for organisasjonsbygging.
– Det er viktig å få tatt imot de nye medlemmene på en god måte, finne ut hva de er interessert i og hva de kan bidra med.
Med så mange nye medlemmer er det gode muligheter for økt aktivitet rundt i Nei til EU-land, og målet er å få en god del av de nye medlemmene til å bli aktive i organisasjonen. Noen lokallag har allerede gjennomført egne møter for nyinnmeldte medlemmer.
– Det er viktig å få tatt imot de nye medlemmene på en god måte, finne ut hva de er interessert i og hva de kan bidra med, understreker hun.
Fra sentralt hold jobbes det med å utarbeide et kursopplegg som tar for seg de ulike delene av organisasjonsarbeidet. Her skal alt fra historikken til bygging av nye lokallag med. Opplegget er modulbasert, sånn at det kan tilpasses de ulike lokal- og fylkeslagas behov.
Noen steder er de allerede veldig gode på verving, men trenger hjelp med økonomiarbeidet. Andre steder kan det være motsatt. Både ansatte og sentrale tillitsvalgte skal reise ut i organisasjonen for å holde kurs, og tanken er at lokal- og fylkesorganisasjonen deretter skal ta stafettpinnen videre.
– Organisasjonsarbeid blir aldri ferdig. På samme måte som politikken, er det noe vi må jobbe med jevnt og trutt, sier Koksvik Nilsen.
Håpet er imidlertid at den ekstra innsatsen i 2018 skal gi organisasjonen et samla løft som vil vare framover.
Som en del av prosjektet skal Nei til EUs organisasjonshåndbok oppdateres og fornyes. Sentralstyremedlem Åsa Kjerstine Kjølberg Moen er i gang med dette arbeidet, i samarbeid med staben. Planen er at den i hovedsak skal være en digital ressurs, til nytte for medlemmer og tillitsvalgte.
– Totalt sett sitter de tillitsvalgte landet rundt på en enorm mengde kunnskap, kompetanse og erfaring. Å få samla og delt denne til beste for hele Nei til EU vil være både nyttig og viktig, sier Koksvik Nilsen, som gleder seg til å reise rundt for å besøke organisasjonen.
– Å reise rundt for å prate med engasjerte Nei til EU-folk er den aller beste delen med jobben min, så dette blir fint!
Stort bilde: Kathrine Kleveland sammen med organisasjonsrådgiver Trude Koksvik Nilsen på landsmøtet. – Organisasjonsarbeid blir aldri ferdig. På samme måte som politikken, er det noe vi må jobbe med jevnt og trutt, sier Koksvik Nilsen.

Det var fullt hus og stort engasjement da Vestfold Nei til EU inviterte til møte om Norges forhold til EU og EØS på Torp Hotell tirsdag 3. februar.

Interessen for kunnskap om Norges forhold til EU skyter i været. Nei til EUs nye skolehefte har inntatt topplisten hos Subject Aid, og sendes nå ut til klasserom over hele landet.

Podkasten vår, Standpunkt, er nå tilgjengelig på Spotify, Apple Podkast, YouTube, YouTube Music og de fleste andre podkast-apper.