Gratulerer Reidun – ny leder i Ungdom mot EU

Reidun Berntsen Heggen ble valgt som ny leder på Ungdom mot EUs landsmøte 3. februar. Allerede et par dager etterpå møttes lederne og generalsekretærene i Ungdom mot EU og Nei til EU til et nyttig og godt kontaktmøte.

Reidun Bernsten Heggen er 26 år og kommer fra Bærum i Akershus. De siste årene har bodd i Tromsø der hun har studert statsvitenskap. Hun har bakgrunn fra Sosialistisk Ungdom og var lokallagsleder i Tromsø Sosialistiske Ungdom og jobbet som forsknings- og likestillingsansvarlig ved Studentparlamentet i UiT.

Reidun har vært medlem i Ungdom mot EU siden 2013. Det siste året har hun vært politisk nestleder i Ungdom mot EU

Ungdom mot EU orienterte om landsmøtet, og blant annet fortalte at de hadde vedtatt en støtteresolusjon til ACER-søksmålet.

På møtet ble det diskutert organisasjonsutvikling og medlemsutvikling. Generalsekretær Thomas Haug utfordret Ungdom mot EU på viktige temaer som solidaritet og miljø som viktige deler av vårt nei til EU.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Reidun Heggen Kathrine Kleveland februar 2019
Nei-lederne: Reidun Berntsen Heggen og Kathrine Kleveland.

For Reidun, som er statsviter fra Universitetet i Tromsø og er i ferd med å avslutte en masteroppgave om flyktningkrisen, har nettopp solidaritet vært et av hennes argument for å si nei til EU.

– Jeg liker godt uttrykket verden er større enn EU, og ville være med å formidle det videre, sa hun.

Leder i Nei til EU Kathrine Kleveland syntes det hørtes bra ut at den nyvalgte lederen var opptatt av å bygge styret sitt og bruke kompetansen deres.

– Jeg ser fram til et fortsatt godt samarbeid med Ungdom mot EU og med Reidun, sa Kathrine.  

Generalsekretær Pål Trautmann Olerud har også konkrete planer og klare mål for arbeidsåret Ungdom mot EU går inn i. Det ble allerede lagt felles planer for utspill og konkret samarbeid videre.

Disse kontaktmøtene holdes jevnlig og neste dato er allerede satt. Med lokaler i samme gangen er det god og daglig kontakt mellom de to organisasjonene.

– Nei til EU ønsker ungdomsorganisasjonen Ungdom mot EU og nyvalgt leder Reidun og det nye styret lykke til, avsluttet Kathrine.

Stort bilde: Første kontaktmøte mellom Reidun Berntsen Heggen, Kathrine Kleveland, Pål Trautmann Olerud og Thomas Haug, ledere og generalsekretærer i Ungdom mot EU og Nei til EU. Foto: Eivind Formoe

reLATERT

Se alle arrangementer

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Nei til EU søker kreativ rådgiver

03. sep. 2025

Rådgiver for samfunnskontakt. Nei til EU søker engasjert, kreativ og systematisk rådgiver i 100 % stilling. Frist 30. september 2025.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

EU er ingen trygg havn

29. aug. 2025

EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa.

Hva svarer neikandidatene?

28. aug. 2025

Vi i Vestfold Nei til EU har stilt førstekandidatene fra de største nei-partiene tre sentrale spørsmål i samband med det kommende stortingsvalget.