Dagsavisen 7. mars 2018

Medlemmene strømmer til Nei til EU

Nei til EU har fått 543 nye medlemmer etter at debatten om tilknytning til EUs energibyrå Acer tok av etter jul.

– Det er ingen tvil om at kampen mot EUs energiunion er årsaken til at vi har fått så mange nye medlemmer. I januar og februar er det vanligvis ikke mange nye medlemmer som kommer av seg selv. Rundt 25 ville ha vært normalt. Responsen er også veldig tydelig blant dem som melder seg inn, at de gjør det på grunn av EUs energiunion, sier Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU til Dagsavisen.

Så spesiell er den sterke medlemsveksten at Nei til EU feiret med kake på kontoret i går. Nå håper Kleveland at det blir ny grunn til å finne fram kakespaden 22. mars. Da skal Stortinget behandle spørsmålet om Norge skal bli del av EUs energiunion.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Faksimile fra Dagsavisen 7. mars 2018.
Faksimile fra Dagsavisen 7. mars 2018.

Kleveland mener det er svært gode grunner til at de folkevalgte skal lytte til de mange og økende protestene mot en tilslutning til EUs energiunion og energibyrået ACER, fra både deler av fagbevegelsen, ulike andre organisasjoner og folk flest. Hun kan i den anledning også vise til cirka 7.000 flere følgere på Facebook, og til 415.000 visninger av en fire minutter lang film som Nei til EU har laget mot en tilslutning til EUs energiunion.

– Folket sier nei til å avgi nasjonal suverenitet til EU ved at vi knytter oss til EUs energiunion. Det er uhørt at vi skal avgi suverenitet til noe vi ikke er medlem av, sier Kleveland til Dagsavisen.

  • Artikkelen kan reproduseres forutsatt at Nei til EU og forfatteren blir kreditert etter denne lisensen CC BY-SA-ND. Foto: Faksimile fra Dagsavisen 7. mars 2018.

Stort bilde i toppen: Dagsavisen 7. mars 2018

reLATERT

Se alle arrangementer

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

Webinar: Hvorfor veto mot Energipakke 4?

14. feb. 2025

Se webinaret med Nei til EU-leder Einar Frogner og utredningsleder Morten Harper i samtale om den store strømstriden.

Strømmen må tas av børsen

13. feb. 2025

Når Arbeiderpartiet nå ønsker å innføre tre av direktivene i EUs fjerde energimarkedspakke, må de også si et kontant nei til resten av pakka.

Støre og strømpolitikken

13. feb. 2025

Statsminister Støre ville innføre  tre av  direktivene som inngår i Energipakke 4.  Senterpartiet fant ikke å kunne gå med på å behandle disse i inneværende stortingsperiode og dette førte til brudd i regjeringssamarbeidet.

Fornybardirektivet henger sammen med styringssystemet for energiunionen

10. feb. 2025

Er det troverdig når regjeringa vil innføre tre energidirektiver i EØS uten å ta med forordningen som sier hvordan de skal forvaltes?

Det store spillet bak

07. feb. 2025

En presset statsminister har valgt å høyne potten. Det blir viljen til norsk handlefrihet opp mot EU-sporet i alle kanaler framover.

Hva skjer ved veto mot Energipakke 4?

05. feb. 2025

EØS-avtalens vanlige regler om fri varehandel vil gjelde akkurat som i dag hvis Norge sier nei til EUs energipakke 4. Norge har en avtalefestet rett til å avvise nye regler fra EU.

Klar tale mot EUs fjerde energimarkedspakke på Trondheimskonferansen 2025

03. feb. 2025

Nei til EU var til stede på årets Trondheimskonferanse og arrangerte et godt besøkt EU/EØS-formøte. Årets resolusjon inneholder tydelige standpunkter mot overnasjonal kontroll fra EU i både energipolitikken og arbeidslivspolitikken.

Over 150 nye medlemmer på striden om EP4

31. jan. 2025

Nei til EU har fått over 150 nye medlemmer siden nyheten kom om at Arbeiderpartiet vil fremme tre direktiver fra EUs energipakke 4 til vedtak i Stortinget.

Hvem skal bestemme over norsk energi?

30. jan. 2025

Nå står kampen om fjerde energimarkedspakke. Den skal vi stoppe!

Boligkrav i Energipakke 4

27. jan. 2025

Bygningsenergidirektivet i Energipakke 4 setter nye krav om selvregulerende temperaturstyring og inspeksjoner av alle varmeanlegg.

Nei til fjerde energimarkedspakke!  

27. jan. 2025

Vi står midt i en regjeringskrise. Ap og Sp blir ikke enige om EUs fjerde energimarkedspakke.