Nei til EU med klare krav til en ny regjering 

Pressemelding etter valget – 13. september 2021.

Nei til EU tar for gitt at en ny regjering ikke vil søke om norsk EU-medlemskap.  

Nei til EU har sendt innspill til valgets vinnere, der klare og viktige krav til en ny regjering er: 

  • UTREDE EØS-ALTERNATIVER: Gjennomføre en bredt sammensatt offentlig utredning som viser hvilke alternativer Norge har til dagens EØS-avtale, som samtidig vil sikre en full og forutsigbar markedsadgang til Europa.  
  • STANSE EUS FJERDE JERNBANEPAKKE: En transportpolitikk uten overstyring fra EU. Direktivene og forordningene i EUs fjerde jernbanepakke skal ikke implementeres i Norge.  
  • UT AV ACER: Bruke vetoretten i EØS-avtalen mot myndighetsoverføringen i EUs energipakke 4, og fristille Norge fra EUs energibyrå ACER.  
  • STANSE MYNDIGHETSOVERFØRING: Ikke innlemme regelverk i EØS som innebærer avståelse av suverenitet direkte eller indirekte til institusjoner Norge ikke er medlem av, som EUs overnasjonale byråer. EØS-avtalens topilarsystem skal respekteres fullt ut i samsvar med avtalens forutsetninger.  

– Valgprognoser viser at det nå er flertall mot at Norge tilslutter seg EUs fjerde jernbanepakke, sier Nei til EUs leder Roy Pedersen i en kommentar  

– Erna Solberg må ikke trosse folkeviljen og iverksette pakka på møtet i EØS-komiteen, 24. september. Og Stortinget må behandle saken på nytt. 

For spørsmål og kommentarer

Kontakt Nei til EUs leder Roy Pedersen på 930 27 592.  

reLATERT

Se alle arrangementer

Bygningsdirektivet

30. jan. 2026

EU vedtok i 2024 et nytt direktiv som gjaldt energiforbruk i bygninger. Regjeringen har signalisert at de vil ha det inn i EØS avtalen. Det er derfor blitt sendt ut på høring. Akershus Nei til EU har sendt inn et høringssvar som er kritisk til direktivet og hevder at vi heller må revidere norske regler og forskrifter, da forholdene er annerledes i Norge enn i europeiske land. Direktivet kan føre til store kostnader for vanlige folk og for bedrifter. Vi må heller oppnå energisparing ved å gi støtte og veiledning.

Hvis vi ikke lenger kan stole på Nato, bør vi samarbeide med likesinnede

29. jan. 2026

I stedet for å legge alle eggene i en kurv, slik vi har gjort med Nato, og slik ja-sida vil at vi skal gjøre med EU, bør vi tenke strategisk og fleksibelt, skriver Heming Olaussen.

Vårt nei står seg godt

27. jan. 2026

EU-tilhenger ser ut til å ignorere de negative konsekvensene et medlemskap ville hatt for Norge, skriver Einar Frogner.

Det er gode grunner til ikke å gå inn i EUs tollunion

22. jan. 2026

Selv om det er mulig for Norge å bli en del av EUs tollunion, også uten å være EU-medlem, er gevinsten usikker og ulempene betydelige, skriver Morten Harper.

NHO sin halvhjerta omsorg for distriktene

16. jan. 2026

Det var mange gode grunner til at det ble nei i folkeavstemninga i 1994.

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.

Minstelønnsdirektivet består

14. jan. 2026

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

EUs nye nettpakke på høring

09. jan. 2026

EU-kommisjonen vil bygge flere overføringsforbindelser raskere, og samle mer makt hos seg selv og energibyrået ACER.

Jacobsen bommer om løk og EU

09. jan. 2026

En eventuell frykt for at stortingsflertallet nå har åpnet døra for skader på nordmenns levre, nyrer og skjeletter i 2026, er svakt begrunnet, skriver Einar Frogner.

Podkast: Hva er problemet med EUs bygningsenergidirektiv?

08. jan. 2026

Ny episode av podkasten Standpunkt, med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.

Stiller Valencia og Vestfold likt?

08. jan. 2026

Vi trenger ikke EU for å fortelle oss at det er klokt å ha tette vinduer.

Ut mot milliardregning til norske boligeiere fra EU

07. jan. 2026

En ny versjon av EUs bygningsenergidirektiv kan gi en massiv regning til norske boligeiere. Det avslører regjeringens høringsrunde for EU-direktivet.