Nei til EU og Ungdom mot EU på skolebesøk på Jessheim

Onsdag tok Nei til EU, sammen med Ungdom mot EU, turen ut til Jessheim videregående skole for å snakke om EU og EØS med elevene på skolens splitter nye Europa-linje.

Jessheim VGS er den første skolen i landet som har opprettet en egen Europalinje, hvor elevene kan fordype seg i Europeisk politikk, kultur, språk og ikke minst EU-saken. På den måten bidrar skolen til å øke kunnskapsnivået om EU-systemet og Norges tilknytning til EU gjennom EØS.

Etter at klassen tidligere har tatt turen til Oslo for å møte NHO og Europabevegelsen, ble Nei til EU invitert til å besøke skolen for å legge frem vårt syn. Leder, Kathrine Kleveland og styremedlem, Ole Kvadsheim, brukte foredraget på å fortelle om hvor heldige vi er som står utenfor EU, ettersom det blant annet gir oss viktige unntak hva gjelder fisk, landbruk, pengepolitikk og utenrikspolitikk. Samtidig er det et stort demokratisk problem at vi på tross av to folkeavstemninger blir knyttet stadig tettere EU gjennom EØS.

Etter foredraget var det duket for gruppesamtaler hvor elevene fikk drøftet alt fra Brexit til EØS og arbeidsliv.

Tilslutt var det duket for avstemning i klasserommet. Vi sier oss selvfølgelig svært fornøyde med 27–2 i favør av et nei til EU-medlemskap. Det ble også 17–12 i favør av fortsatt deltakelse i EØS-samarbeidet. Vi takker med det Jessheim VGS for invitasjonen, og ikke minst for at dere er med på å spre kunnskap om Europa og EU.

reLATERT

Se alle arrangementer

Nei til EU podkast: Burde Norge komme med en reaksjon på EUs jerntoll?

05. des. 2025

I denne korte miniepisoden av Nei til EUs podkast diskuterer Einar Frogner og Alexander Fossen Lange den nye EU-tollen på norske ferrolegeringer.

Regjeringen må stå opp for norske interesser

04. des. 2025

EUs nye toll på norske ferrolegeringer viser at EØS-avtalen ikke er verdt papiret den er skrevet på, skriver Einar Frogner i Nei til EU.

Vil ikke bukke, nikke og neie for EU

02. des. 2025

– Vi har alt å tjene på godt samarbeid med våre naboland. Men vi har ikke noe å tjene på at det skal gå automatikk i at det som bestemmes i Brussel skal alltid godtas i det norske Stortinget, fastslo Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum i EU/EØS-debatten.

Et norsk mottrekk?

01. des. 2025

Å svare på EUs jerntoll med mottiltak vil ivareta både norske økonomiske interesser og EØS-avtalens prinsipper.

31 år siden EU-neiet i folkeavstemninga – Gratulerer! 

28. nov. 2025

Motstanden mot EU og EØS øker, viser to nye meningsmålinger som kom rett før 31-årsdagen for folkeavstemningen i 1994. 

EUs jerntoll mot Norge

25. nov. 2025

EØS-avtalen skulle utelukke toll på industrivarer, men nå har EU innført kvoter og toll på ferrolegeringer fra Norge og Island. Hva koster EUs toll, og hva er konsekvensene for norsk industri?

Ja-sidas fallitt i møte med EU-makta

25. nov. 2025

Har vi ei regjering som har som eneste strategi å logre for Brussel og håpe at de ikke banker oss opp enda en gang?

Lundteigen – her er mitt politiske liv

24. nov. 2025

Lundteigen har til sammen vært folkevalgt på Stortinget i seks perioder, denne høsten gikk han av som stortingsrepresentant.

Legg ned veto mot dei nye energidirektiva!

21. nov. 2025

Nei til EU meiner at dei grunnleggjande problema ved EUs fjerde energipakke ikkje berre består, men også blir forverra gjennom dei reviderte utgåvene av direktiva.

EØS-avtalen har spilt fallitt

20. nov. 2025

EUs nye tollsatser overfor Norge viser at vi må tenke nytt om vårt forhold til unionen.

EUs tollavgjørelse om norske ferrolegeringer er uakseptabel 

13. nov. 2025

EU har gjort det klart at det legges opp til at Norge vil rammes av toll på ferrolegeringer.

Et EU-kritisk storting må sette foten ned mot EU-tilpasning på tvers av nasjonale interesser

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.