Nei til EU og Ungdom mot EU på skolebesøk på Jessheim

Onsdag tok Nei til EU, sammen med Ungdom mot EU, turen ut til Jessheim videregående skole for å snakke om EU og EØS med elevene på skolens splitter nye Europa-linje.

Jessheim VGS er den første skolen i landet som har opprettet en egen Europalinje, hvor elevene kan fordype seg i Europeisk politikk, kultur, språk og ikke minst EU-saken. På den måten bidrar skolen til å øke kunnskapsnivået om EU-systemet og Norges tilknytning til EU gjennom EØS.

Etter at klassen tidligere har tatt turen til Oslo for å møte NHO og Europabevegelsen, ble Nei til EU invitert til å besøke skolen for å legge frem vårt syn. Leder, Kathrine Kleveland og styremedlem, Ole Kvadsheim, brukte foredraget på å fortelle om hvor heldige vi er som står utenfor EU, ettersom det blant annet gir oss viktige unntak hva gjelder fisk, landbruk, pengepolitikk og utenrikspolitikk. Samtidig er det et stort demokratisk problem at vi på tross av to folkeavstemninger blir knyttet stadig tettere EU gjennom EØS.

Etter foredraget var det duket for gruppesamtaler hvor elevene fikk drøftet alt fra Brexit til EØS og arbeidsliv.

Tilslutt var det duket for avstemning i klasserommet. Vi sier oss selvfølgelig svært fornøyde med 27–2 i favør av et nei til EU-medlemskap. Det ble også 17–12 i favør av fortsatt deltakelse i EØS-samarbeidet. Vi takker med det Jessheim VGS for invitasjonen, og ikke minst for at dere er med på å spre kunnskap om Europa og EU.

reLATERT

Se alle arrangementer

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

EU-kontroll av kommunikasjon i strid med personvernet og Grunnloven

04. sep. 2025

En ny forordning, som er til behandling i EU, vil innføre kontroll av krypterte meldingstjenester. Datatilsynet advarer mot forslaget fordi det undergraver privat kommunikasjon.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

Fornybardirektivet undergraver målene i Naturavtalen

29. aug. 2025

Det finnes mange måter å få til en reell grønn omstilling – det klarer vi best om vi står utenfor EUs energiunion.