
Nei til EUs webinarserie
I desember og januar skal Nei til EU ha en webinarserie om ACER, energi og søksmålet mot staten.
Generalsekretær Thomas Haug og utredningsleder Morten Harper i Nei til EU presenterer webinar-serien.
I desember og januar skal Nei til EU ha en webinarserie om ACER, energi og søksmålet mot staten.
Generalsekretær Thomas Haug og utredningsleder Morten Harper i Nei til EU presenterer webinar-serien.
Se alle arrangementer
– Det kan koste Jonas Gahr Støre statsministerposten at han går i kompaniskap med Erna Solberg for å starte innføringen av EUs fjerde energipakke, sier Nei til EU-leder Einar Frogner.
Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.
Last ned rapporten «Pris og prioritering: To kraftige utfordringer for norsk industri», skrevet av Isak Lekve i De Facto.
– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.
Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.
Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.
Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling.
Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.
Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.
Forslagene om å innføre EUs fornybardirektiv, energieffektiviseringsdirektiv og bygningsenergidirektivet er nå til behandling i Stortinget.