Nordland slo an tonen i ACER-saken

Nordland Nei til EU gjennomførte et godt fylkesårsmøte i Bodø lørdag 21. april på hotell Nordlys.

Ulf Ulriksen fra Vefsn ble valgt til ny fylkesleder. Siden han ikke var tilstede, sendte han umiddelbart etter valget en hilsen til årsmøtet der han skrev gledet seg til å sette i gang. 

Årsmeldinga viser et fylkeslag som har gjennomført 11 styremøter, deltatt på Trondheimskonferansen, ulike samlinger, og har to representanter i sentralstyret. Gjenverving, valgkamp, meningsmåling om EØS har også stått på dagsorden. 

Først og fremst har imidlertid fokuset vært på ACER. I Acerssaken var Nordland i front da Nordland fylkesting som første folkevalgte organ vedtok en enstemmig uttalelse mot ACER. Fagforeninger på industristeder, som Mo i Rana viste også aktiv motstand mot ACER. 

Leder i Nei til EU, Kathrine Kleveland var invitert årsmøtet og holdt en innledning om aktuelle politiske saker i Nei til EU. Hun startet med å si hvor viktig og inspirerende det var for henne å besøke medlemmene og  ta på pulsen det som skjer i fylkene. 

– Det er en stor glede å reise rundt i landet vårt. Jeg har vært i Nordland Nei til EU for tre år siden, den gang i Svolvær. Jeg glemmer aldri da vi sang på Hurtigruta som lå i land på kvelden. 

Innledningen hadde overskriften «Stopp suverenitetsavståelse», for om ACER-saken er tapt i Stortinget 22. mars, er det fortsatt et håp om at Island kan stoppe EUs tredje energipakke. Nei til EU har vedtatt å starte innsamling med søksmål om ACER saken som formål, siden ACER-saken ikke ble behandlet med 3/4 flertall etter paragraf 115.

Nei til EU har også fått 2000 nye medlemmer, og hun oppfordret fylkeslaget til på ringe de nye medlemmene for å ønske dem velkommen og få dem med i arbeidet. 

Ellers var hun innom EUs forslag til arbeidslivsbyrå, der et EU-byrå for arbeidslivet kan bety et tilbakeskritt i kampen mot sosial dumping. Brexit gir en ny mulighet for EØS-debatt, og hun viste en kort film som viser at all skremselspropagandaen høre i forkant britene ikke har slått til, verken om økonomi, arbeidsledighet mm. 

På årsmøtet etterpå vedtok Nordland Nei til EU en handlingsplan med ønske om fortsatt stor aktivitet,  blant annet ønsker de å starte opp Ungdom mot EU-lag i Nordland. 

Ny leder Ulf Ulriksen, nestleder Tine Olsen og nytt styremedlem Linda Forsvik ble valgt på årsmøtet. Kasserer Ragnhild Arnesen og styremedlem Lars Nielsen var ikke på valg. 

Avgått fylkesleder Christian Torseth ble takket med varme ord for innsatsen.

Nordland

En bukett avgåtte og gjenvalgte styremedlemmer i Nordland Nei til EU sammen med leder i Nei til EU, Kathrine Kleveland. Videre foran fra venstre Tine Olsen, Frøydis Finnseth og Marianne Kilavik, bak fra venstre Christian Torseth og Lars Nielsen. Foto: Edgar Iversen

reLATERT

Se alle arrangementer

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

Webinar: Hvorfor veto mot Energipakke 4?

14. feb. 2025

Se webinaret med Nei til EU-leder Einar Frogner og utredningsleder Morten Harper i samtale om den store strømstriden.

Strømmen må tas av børsen

13. feb. 2025

Når Arbeiderpartiet nå ønsker å innføre tre av direktivene i EUs fjerde energimarkedspakke, må de også si et kontant nei til resten av pakka.

Støre og strømpolitikken

13. feb. 2025

Statsminister Støre ville innføre  tre av  direktivene som inngår i Energipakke 4.  Senterpartiet fant ikke å kunne gå med på å behandle disse i inneværende stortingsperiode og dette førte til brudd i regjeringssamarbeidet.

Fornybardirektivet henger sammen med styringssystemet for energiunionen

10. feb. 2025

Er det troverdig når regjeringa vil innføre tre energidirektiver i EØS uten å ta med forordningen som sier hvordan de skal forvaltes?

Det store spillet bak

07. feb. 2025

En presset statsminister har valgt å høyne potten. Det blir viljen til norsk handlefrihet opp mot EU-sporet i alle kanaler framover.

Hva skjer ved veto mot Energipakke 4?

05. feb. 2025

EØS-avtalens vanlige regler om fri varehandel vil gjelde akkurat som i dag hvis Norge sier nei til EUs energipakke 4. Norge har en avtalefestet rett til å avvise nye regler fra EU.

Klar tale mot EUs fjerde energimarkedspakke på Trondheimskonferansen 2025

03. feb. 2025

Nei til EU var til stede på årets Trondheimskonferanse og arrangerte et godt besøkt EU/EØS-formøte. Årets resolusjon inneholder tydelige standpunkter mot overnasjonal kontroll fra EU i både energipolitikken og arbeidslivspolitikken.

Over 150 nye medlemmer på striden om EP4

31. jan. 2025

Nei til EU har fått over 150 nye medlemmer siden nyheten kom om at Arbeiderpartiet vil fremme tre direktiver fra EUs energipakke 4 til vedtak i Stortinget.

Hvem skal bestemme over norsk energi?

30. jan. 2025

Nå står kampen om fjerde energimarkedspakke. Den skal vi stoppe!

Boligkrav i Energipakke 4

27. jan. 2025

Bygningsenergidirektivet i Energipakke 4 setter nye krav om selvregulerende temperaturstyring og inspeksjoner av alle varmeanlegg.

Nei til fjerde energimarkedspakke!  

27. jan. 2025

Vi står midt i en regjeringskrise. Ap og Sp blir ikke enige om EUs fjerde energimarkedspakke.