
– Ta styring over krafta!
Eit nytt forslag på Stortinget krever at regjeringa brukar vernetiltak i EØS-avtalen mot ukontrollerbare straumprisar.

I denne rapporten presenteres en analyse av bakgrunnen for vinterens strømpriskrise. Det gjøres ved å kritisk diskutere mulige forklaringer på strømpriskrisen. Basert på analysen følger også en rekke forslag til politiske grep som kan gjøres for å få kontroll over strømpriskrisen.
I tillegg til initiativtakerne i Industriaksjonen, har Nei til EU, Innherrad Fagforening avd 108, Verkstedklubben Aker Verdal, Bygningsarbeidernes Fagforening avd 600 og Industri Energi-klubben ved Washington Mills bidratt med finansiering av rapporten. Den er utarbeidet av Isak Lekve og Idar Helle i De Facto.

Eit nytt forslag på Stortinget krever at regjeringa brukar vernetiltak i EØS-avtalen mot ukontrollerbare straumprisar.

EU-kommisjonen vil ha slutt på nasjonale krav når EU-regelverk gjennomføres, har ingen løsning på de høye energiprisene som knekker europeisk industri og inviterer Canada som assosiert medlem uten å ha klarert dette med EUs medlemsland. Her er hovedpunktene i «State of the Union»-talen til Ursula von der Leyen.

Innføring av EUs fornybardirektiv krevde ikke regelendringer for omstridt tidsfrist for konsesjonsbehandling, sa regjeringen. Nå vil den likevel fastsette krav om to års frist for både kraft- og nettutbygging.