
Einar Åbergsjord er konstituert som leder i Nordland Nei til EU.
På et styremøte forleden ble Einar Åbergsjord fra Andøy konstituert som leder i Nordland Nei til EU. Han vil ta oppgaven på det største alvor og ser fram til å ta fatt på oppgaven.

Grunnloven § 115 om suverenitetsavståelse krever tre fjerdedels flertall i Stortinget for å fatte vedtak. Likevel har Stortinget i en del EØS-saker avstått suverenitet med vanlig flertall med henvisning til Grunnloven § 26 og påstand om at suverenitetsavståelsen er lite inngripende, blant annet i vedtaket av EUs energipakke 3. Rødt har fremmet et forslag om å endre Grunnloven, som presiserer at det ikke er mulig å avstå suverenitet uten tre fjerdedels flertall.
Vil du heller svare på andre spørsmål?
Stort bilde i toppen: Løvestatue ved det norske Stortinget.

På et styremøte forleden ble Einar Åbergsjord fra Andøy konstituert som leder i Nordland Nei til EU. Han vil ta oppgaven på det største alvor og ser fram til å ta fatt på oppgaven.

Er det mulig å lete fram et flertall i Stortinget for å gjenopprette kontroll over kraftmarkedet?

Nei til EU har sammen med en rekke sivilsamfunnsorganisasjoner kommet med krav til frihandelsavtalen mellom EFTA og MERCOSUR. Opprett et sivilsamfunnsforum for å følge opp frihandelsavtalen.