.avif?quality=100)
Gratulerer, Island!
Lørdag 29. august stemte 52,8 prosent av islendingene nei til å føre landet nærmere EU. Med en oppslutning på over 82 prosent i folkeavstemminga, demonstrerte islendingene et sprell levende demokrati. Vel blåst!

Eva Marie Mathisen bur i Saksumdal i Lillehammer kommune og er mor til ein gut som går i SFO.
– Forslaga kjem etter krav frå overvåkingsorganet ESA, og vil føre til byråkratisering og press for meir privatisering og bruk av marknadsprinspipp på offentlege tenester. I tillegg til høgre pris, kan mindre kommunar bli nøydde til å kutte i opningstider og tilbod, seier Eva Marie Mathisen.
– Kommunale tenester som svømmehall, SFO, kino og kulturskule er kommunale tjenester som kan bli mykje dyrere om regjeringa legg seg flat for EØS-reglar.
Gjer som Eva Marie og bli medlem i Nei til EU!
Regjeringen vurderer nå en prisbombe for kommunene. Det regjeringsoppnevnte Hjelmeng-utvalget har foreslått at det skal innføres egne regnskap og skatteplikt for såkalt «økonomisk aktivitet» i kommunene.
All økonomisk aktivitet i kommunenes regi skal drives på «markedsmessige vilkår». Forslagene kommer etter krav fra overvåkingsorganet ESA. ESA mener skattefritak og konkurs-forbud gir offentlig virksomhet fordeler i konkurransen med private aktører fra EØS-området.
.avif?quality=100)
Lørdag 29. august stemte 52,8 prosent av islendingene nei til å føre landet nærmere EU. Med en oppslutning på over 82 prosent i folkeavstemminga, demonstrerte islendingene et sprell levende demokrati. Vel blåst!

Innføring av EUs fornybardirektiv krevde ikke regelendringer for omstridt tidsfrist for konsesjonsbehandling, sa regjeringen. Nå vil den likevel fastsette krav om to års frist for både kraft- og nettutbygging.

Vi har ikke grunnlag for å si at Norge håver inn på kraft.