
Barth Eide setter tilpasning mot EU foran norske interesser
I sin redegjørelse til Stortinget snakket utenriksminister Espen Barth Eide som om han vil ha en ny EU-kamp i Norge.

Eva Marie Mathisen bur i Saksumdal i Lillehammer kommune og er mor til ein gut som går i SFO.
– Forslaga kjem etter krav frå overvåkingsorganet ESA, og vil føre til byråkratisering og press for meir privatisering og bruk av marknadsprinspipp på offentlege tenester. I tillegg til høgre pris, kan mindre kommunar bli nøydde til å kutte i opningstider og tilbod, seier Eva Marie Mathisen.
– Kommunale tenester som svømmehall, SFO, kino og kulturskule er kommunale tjenester som kan bli mykje dyrere om regjeringa legg seg flat for EØS-reglar.
Gjer som Eva Marie og bli medlem i Nei til EU!
Regjeringen vurderer nå en prisbombe for kommunene. Det regjeringsoppnevnte Hjelmeng-utvalget har foreslått at det skal innføres egne regnskap og skatteplikt for såkalt «økonomisk aktivitet» i kommunene.
All økonomisk aktivitet i kommunenes regi skal drives på «markedsmessige vilkår». Forslagene kommer etter krav fra overvåkingsorganet ESA. ESA mener skattefritak og konkurs-forbud gir offentlig virksomhet fordeler i konkurransen med private aktører fra EØS-området.

I sin redegjørelse til Stortinget snakket utenriksminister Espen Barth Eide som om han vil ha en ny EU-kamp i Norge.

Podkast med Nei til EUs Alexander Fossen Lange og Morten Harper. I denne episoden av Standpunkt ser vi nærmere på EUs prosedyreforordning.

EU vil neppe være Norges «trygge havn». De har lite å tilby i så måte, er splitta i ulike interesser, og mangler mye på å framstå som en enhetlig forsvarsunion.