
Østfold Nei til EU på kraftmarkering
Torsdag 26. mars var det seminar og fanemarkering om strømpriskrisa i Oslo.

Ei sak Fagforbundet og Nei til EU begge arbeider med er Hjelmengutvalet sin rapport Like konkurransevilkår for offentlige og private aktører.
– Det skal vere opp til norske styresmakter korleis vi skal legge opp offentlege tenester, sa Ingrid Buset.
– Vi meiner Hjelmengrapporten skal leggast i ei skuff, og vi er glade for at Nei til EU er samde med oss i dette.
– Nei til EU har levert eit godt høyringssvar om Hjelmengrapporten.
– Det er regjeringa sine politiske mål er reflektert i Hjelmegrapporten, ikkje pålegg frå EØS. Regjeringa må ikkje skubbe EØS-avtalen framfor seg.
– Lukke til vidare i kampen. Lukke til vidare med landsmøtet og vi ser fram til godt samarbeid vidare .

Torsdag 26. mars var det seminar og fanemarkering om strømpriskrisa i Oslo.

Det er stor oppstandelse over det siste påfunnet til EU-kommisjonen (EU-regjeringa): De foreslår at EU skal kunne kreve 25 prosent av de inntektene EU- og EØS-land har av de s.k. «flaskehalsinntektene» ved overføring av strøm via kabler eller ledninger.

Nei til EU ønsker globalt og europeisk samarbeid på helse, men det er et behov for økt debatt om hvordan EUs helseunion vil påvirke norsk helseberedskap og -politikk, slik at vi sikrer at styringen av helsepolitikken er tilpassa norske forhold og vi ikke får persondata på avveie.