
Nei-engasjementet er sterkt også i dag
Nå til helga skal Nei til EU avholde landsmøte. Der skal vi sette to streker under at vi skal hindre at Norge blir medlem i EU.

I dag publiserte Altinget en ny EU-måling. Den ble gjennomført av Opinion for Altinget, og spurte «Hva ville man stemt om norsk EU-medlemskap», med alternativene «ja», «nei» og «veit ikke».
Se Einar Frogner kommentere målingen her (YouTube-video)
Målingen viser:
56 prosent sier at de ville stemt «nei» til EU-medlemskap, hvilket er en liten økning fra forrige måling.
en markant nedgang i støtte til Norsk EU-medlemskap, hvor 30 prosent sier de ville stemt «ja» til norsk EU-medlemskap, hvilket er en markant nedgang fra i fjor, da tallet var på 35 prosent.
Det er 14% som svarer «veit ikke», hvilket er en stor økning fra i fjor hvor 11 prosent svarte «veit ikke».
EU-målingen ble lagt frem på Arendalsuka i et panel hvor Einar Frogner, leder av Nei til EU, representerte nei-siden. Der kommenterte Frogner:
– Meningsmålingen viser at folket taler veldig tydelig. De ønsker seg ikke et EU-medlemskap. Selv om den politiske eliten ser ut til å mene noe annet, så klarer folk å vurdere sjøl. Så det forteller meg en ting: Ja til folkestyre!
Stort bilde i toppen: Altingets debatt om EU-medlemskap under Arendalsuka 2024. Fra venstre: Maria Varteressian, statssekretær i UD fra Ap, Heidi Nordby Lunde, Stortingsrepresentant for Høyre og leder i Europabevegelsen, Einar Frogner, leder Nei til EU og Tobias Stokkeland, internasjonal leder Grønn Ungdom.
© Foto: Sindre Humberset

Nå til helga skal Nei til EU avholde landsmøte. Der skal vi sette to streker under at vi skal hindre at Norge blir medlem i EU.

Landsmøtet i Nei til EU nærmer seg, og valgkomitéen har innstilt Einar Frogner til gjenvalg som leder og Heidi Larsen til å fortsette som nestleder.

Stortinget skal behandle et forslag om å endre Grunnloven slik at enhver suverenitetsavståelse krever kvalifisert flertall.