Einar Frogner, leder i Nei til EU.

Regjeringen må stå opp for norske interesser

EUs nye toll på norske ferrolegeringer viser at EØS-avtalen ikke er verdt papiret den er skrevet på, skriver Einar Frogner i Nei til EU.

Avtalen skulle gjøre Norge til en del av EUs indre marked, men nå er det tydelig at den likevel ikke sikrer tollfrihet for norske varer. Dette kan få store konsekvenser for arbeidsplassene i industrien.

Regjeringen har avvist å iverksette mottiltak mot EU. Men når unionen innfører en slik toll for å beskytte sin egen industri, skulle det bare mangle at også Norge hevder sine interesser. EU er avhengige av mye av vår eksport, ikke minst på energiområdet, og flere virkemidler kan tas i bruk som svar på tollen.

Norske politikere må først og fremst ha som mål å sikre norsk industri gode levekår. Bedriftene som nå rammes av toll er en del av den kraftkrevende industrien. Dermed trues de av høye strømpriser som er importert fra et dysfunksjonelt europeisk energimarked.

Staten må ta tilbake politisk kontroll over krafta og innføre et industrikraftregime som sikrer industrien lave strømpriser i fremtida.

Den bør også gi støtte til grønne omstillingstiltak for ferrolegeringsindustrien. Etter at EU innførte tollen har vi sett at Tyskland gir statlige subsidier til sin industri, som også rammes negativt av tolltiltakene. Da kan Norge gjøre det samme.

Men Norge kan også gå kraftigere til verks direkte overfor EU. Når unionen har brutt med forutsetningene i EØS-avtalen, er det på sin plass at Norge vurderer direkte mottiltak. En måte å gjøre dette på er å innføre en avgift på norsk strømeksport til EU og regulere krafteksporten ved høy strømpris i Norge. Dette vil senke strømprisen innenlands også for norsk næringsliv. Et annet alternativ er å fryse hele eller deler av EØS-midlene som går til EU-land.

EØS-avtalen har innebåret en suverenitetsavståelse for Norge på de aller fleste politikkområder. Da er det uakseptabelt at EU trosser avtalen og innfører toll på norske ferrolegeringer. Regjeringen må nå stå opp for norske interesser og innføre tiltak som sikrer norsk industri gode levekår.

Innlegget stod på trykk i Sunnmørsposten 27. november 2025. 

Stort bilde i toppen: Einar Frogner, leder i Nei til EU. (Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Heftig pågang: «Norge og EU» er en av lærernes favoritter

03. feb. 2026

Interessen for kunnskap om Norges forhold til EU skyter i været. Nei til EUs nye skolehefte har inntatt topplisten hos Subject Aid, og sendes nå ut til klasserom over hele landet.

Bygningsdirektivet

30. jan. 2026

EU vedtok i 2024 et nytt direktiv som gjaldt energiforbruk i bygninger. Regjeringen har signalisert at de vil ha det inn i EØS avtalen. Det er derfor blitt sendt ut på høring. Akershus Nei til EU har sendt inn et høringssvar som er kritisk til direktivet og hevder at vi heller må revidere norske regler og forskrifter, da forholdene er annerledes i Norge enn i europeiske land. Direktivet kan føre til store kostnader for vanlige folk og for bedrifter. Vi må heller oppnå energisparing ved å gi støtte og veiledning.

Tollunion?

22. jan. 2026

Norge har ikke hatt særlig dramatiske ulemper av å stå utenfor EUs tollunion.

Det er gode grunner til ikke å gå inn i EUs tollunion

22. jan. 2026

Selv om det er mulig for Norge å bli en del av EUs tollunion, også uten å være EU-medlem, er gevinsten usikker og ulempene betydelige, skriver Morten Harper.

NHO sin halvhjerta omsorg for distriktene

16. jan. 2026

Det var mange gode grunner til at det ble nei i folkeavstemninga i 1994.

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.

Minstelønnsdirektivet består

14. jan. 2026

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

EUs nye nettpakke på høring

09. jan. 2026

EU-kommisjonen vil bygge flere overføringsforbindelser raskere, og samle mer makt hos seg selv og energibyrået ACER.

Jacobsen bommer om løk og EU

09. jan. 2026

En eventuell frykt for at stortingsflertallet nå har åpnet døra for skader på nordmenns levre, nyrer og skjeletter i 2026, er svakt begrunnet, skriver Einar Frogner.

Podkast: Hva er problemet med EUs bygningsenergidirektiv?

08. jan. 2026

Ny episode av podkasten Standpunkt, med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.

Stiller Valencia og Vestfold likt?

08. jan. 2026

Vi trenger ikke EU for å fortelle oss at det er klokt å ha tette vinduer.

Ut mot milliardregning til norske boligeiere fra EU

07. jan. 2026

En ny versjon av EUs bygningsenergidirektiv kan gi en massiv regning til norske boligeiere. Det avslører regjeringens høringsrunde for EU-direktivet.