Nei til EUs leder Einar Frogner.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Til sammen har nei-partiene Senterpartiet, SV, Rødt, Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti fått 81 representanter. Mens ja-partiene Høyre, Venstre og MDG har bare 35 representanter. Mindre enn én av fire velgere stemte på et parti som ville starte en medlemskapsprosess.

– Valgresultatet bekrefter at det ikke er noen iver etter EU-medlemskap i befolkningen. Særlig Venstre drev kampanje for EU-medlemskap, og havnet under sperregrensen, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.

Nei-generalen krever at når Jonas Gahr Støre nå skal danne ny regjering, må regjeringsgrunnlaget slå fast at det ikke er aktuelt å søke om EU-medlemskap eller starte prosess for det de neste fire årene.

Arbeiderpartiet har ikke et programfestet standpunkt til EU-medlemskap, men et betydelig antall av partiets stortingsrepresentanter er mot EU-medlemskap. Dermed er det også et klart nei-flertall på Stortinget.

Nei til EU krever dessuten at vetoretten i EØS brukes mot resten av EUs fjerde energipakke, og at EUs nye versjoner av fornybardirektivet og bygningsenergidirektivet (som pålegger hurtigspor for vindkraft og økte boligkostnader) ikke innføres.

– Støre garanterte før valget at EUs fjerde energipakke ikke skal innføres kommende stortingsperiode. Vi forventer at det løftet kommer klart til uttrykk i regjeringens grunnlag og politikk. Handlingsrommet i EØS-avtalen må være mer enn bare ord, sier Einar Frogner.

Teksten er oppdatert 10.09.25 med antallet valgte mandater.

For spørsmål og kommentarer

Kontakt Einar Frogner på 976 96 163.

Stort bilde i toppen: Nei til EUs leder Einar Frogner. (Foto: Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Vil ikke bukke, nikke og neie for EU

02. des. 2025

– Vi har alt å tjene på godt samarbeid med våre naboland. Men vi har ikke noe å tjene på at det skal gå automatikk i at det som bestemmes i Brussel skal alltid godtas i det norske Stortinget, fastslo Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum i EU/EØS-debatten.

31 år siden EU-neiet i folkeavstemninga – Gratulerer! 

28. nov. 2025

Motstanden mot EU og EØS øker, viser to nye meningsmålinger som kom rett før 31-årsdagen for folkeavstemningen i 1994. 

Lundteigen – her er mitt politiske liv

24. nov. 2025

Lundteigen har til sammen vært folkevalgt på Stortinget i seks perioder, denne høsten gikk han av som stortingsrepresentant.

Et EU-kritisk storting må sette foten ned mot EU-tilpasning på tvers av nasjonale interesser

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.

Esa eser ut

10. nov. 2025

EØS-tilsynet Esa vil overstyre jernbanen i Norge og regjeringen vil øke Esas budsjett med mange millioner. Begge deler er lite lurt.

En økt EU-debatt gir oss mulighet til å fronte vårt syn

08. nov. 2025

Nei til EU er samla til rådsmøte på Klekken hotell. Rådsmøtet er det høyeste organet mellom landsmøtene og samler representanter fra alle fylkeslag og direktevalgte representanter.

Er euro valgfritt?

04. nov. 2025

Nye medlemsland i EU er pålagt å innføre euro med felles pengepolitikk.

Vett 2 2025 Krone eller euro?

29. okt. 2025

Vett 2 2025 undersøker virkningen av euroen i medlemslandene, og viser hvorfor det passer dårlig for Norge å erstatte krone med euro. Her kan du også lese om hvordan vi best møter trusler om toll.

Ikke kutt i støtten til EU-opplysning

16. okt. 2025

EU- og EØS-debatten har blusset opp de siste årene, samtidig foreslår regjeringen kutt i støtten til EU-opplysning.

Stortinget sier nei til å innføre resten av EUs fjerde energipakke

15. okt. 2025

Et stort flertall på Stortinget har sagt nei til å innføre ytterligere ett direktiv og fire forordninger i EUs fjerde energipakke. Regjeringen bør nå legge ned veto.

Oslo's new parliament - what will flashpoints with EU be?

02. okt. 2025

Norway’s relationship to the EU will in particular be controversial on matters related to tariffs, labour rights and the electricity market.

– EU-medlemskap kan ikke erstatte Nato

02. okt. 2025

– EU er blitt en viktigere sikkerhetspolitisk aktør, men det er ikke da sånn som mange liker å fremstille det et alternativ å erstatte NATO med EU, sier Øystein Tunsjø.