Nei til EUs leder Einar Frogner.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Til sammen har nei-partiene Senterpartiet, SV, Rødt, Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti fått 82 representanter. Mens ja-partiene Høyre, Venstre og MDG har bare 34 representanter. Mindre enn én av fire velgere stemte på et parti som ville starte en medlemskapsprosess.

– Valgresultatet bekrefter at det ikke er noen iver etter EU-medlemskap i befolkningen. Særlig Venstre drev kampanje for EU-medlemskap, og havnet under sperregrensen, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.

Nei-generalen krever at når Jonas Gahr Støre nå skal danne ny regjering, må regjeringsgrunnlaget slå fast at det ikke er aktuelt å søke om EU-medlemskap eller starte prosess for det de neste fire årene.

Arbeiderpartiet har ikke et programfestet standpunkt til EU-medlemskap, men et betydelig antall av partiets stortingsrepresentanter er mot EU-medlemskap. Dermed er det også et klart nei-flertall på Stortinget.

Nei til EU krever dessuten at vetoretten i EØS brukes mot resten av EUs fjerde energipakke, og at EUs nye versjoner av fornybardirektivet og bygningsenergidirektivet (som pålegger hurtigspor for vindkraft og økte boligkostnader) ikke innføres.

– Støre garanterte før valget at EUs fjerde energipakke ikke skal innføres kommende stortingsperiode. Vi forventer at det løftet kommer klart til uttrykk i regjeringens grunnlag og politikk. Handlingsrommet i EØS-avtalen må være mer enn bare ord, sier Einar Frogner.

For spørsmål og kommentarer

Kontakt Einar Frogner på 976 96 163.

Stort bilde i toppen: Nei til EUs leder Einar Frogner. (Foto: Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

EU, matsikkerhet og matforsyning

29. aug. 2025

Landbruk er den viktigste kilden til matproduksjon og FN oppfordrer hvert enkelt land til å tenke matvaresikkerhet og selvforsyning ved å øke produksjonen basert på de enkelte lands naturgitte forutsetninger.

Fornybardirektivet undergraver målene i Naturavtalen

29. aug. 2025

Det finnes mange måter å få til en reell grønn omstilling – det klarer vi best om vi står utenfor EUs energiunion.

EU er ingen trygg havn

29. aug. 2025

EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa.