Nei til EU støttet streiken for å forby bemanningsbransjen, og deltok i markeringen foran Stortinget i går, sammen med representanter fra en lang rekke forbund, klubber og organisasjoner.
– Nei til EU mener streiken for å forby bemanningsbransjen er prinsipiell. Det skal være opp til norske myndigheter hva som er lov eller ikke lov i arbeidslivet. På denne bakgrunn støtter Nei til EU streiken, sier Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU.
– Det er av stor betydning for Nei til EU at om dette ikke fører fram, vil det være et kraftig signal om EØS-avtalens handlingsrom.
Viktig å teste handlingsrommet
– Nei til EU var mot vikarbyrådirektivet fordi vi mente det ville hindre nasjonale tiltak mot bemanningsbransjen dersom det ble nødvendig, sier Kleveland.
– Om fagbevegelsen vinner fram med sitt krav, vil vi få se hvor fritt nasjonale myndigheter står. Om EU tillater forbud i byggebransjen rundt Oslofjorden og om det er mulig å utvide et slikt forbud til andre bransjer og andre geografiske områder.
Stort bilde i toppen: Streik mot bemanningsbransjen 15. november 2017. EØS, vikarbyrådirektivet og arbeidslivet var viktige tema. (Jan Steinholt)