Gå til hovedinnhold
Alexander Fossen Lange, rådgiver for samfunnskontakt i Nei til EU

Nei til EUs leder i debatt på Arendalsuka: – Nei-flertallet står seg godt

10. aug. 2026
Innlegg
Norsk EU-debatt
Einar Frogner kommenterte og debatterte Altingets nye EU-måling på Arendalsuka mandag den 10. august

På Arendalsukas første dag arrangerte Altinget et møte om sin ferske EU-måling. I panelet deltok Nei til EUs leder Einar Frogner sammen med Europabevegelsens leder Trine Lise Sundnes, SV-politiker Mirell Høyer Berntsen, Jørn Prangerud fra Fiskebåt, og Jette Christensen og Elin Sørsdahl fra Altinget. Maria Rosness fra Opinion forklarte tallene i målingene, og Altingets redaktør Veslemøy Østrem ledet debatten.

Målingen viser få endringer i nordmenns EU-standpunkt siden avisas forrige måling fra februar i år. 49 prosent sier nei til norsk EU-medlemskap, 37 prosent sier ja, og 14 prosent vet ikke. Dette innebærer en framgang på én prosent for nei-sida og en tilsvarende tilbakegang for ja-sida.

Frogner uttalte i debatten at han er fornøyd med målingen.

«Vi er fornøyde med at vi har det stabile nei-flertallet. Det står seg godt. Det norske folket er veldig sikre på at vi ikke skal være med i EU.»

Videre sa Nei til EU-lederen at han særlig gleder seg over at såpass mange av de unge sier nei til norsk EU-medlemskap. I gruppa som er under 30 år gamle, svarer 52 prosent at de ville stemt mot at Norge skulle ha gått inn i unionen om det var folkeavstemning i dag. Den eneste aldersgruppa der et flertall sier ja, er respondentene som er 60 år gamle og eldre.

I debatten uttalte Frogner også at argumenter om demokrati og nærhet til politiske beslutninger fortsatt er helt sentrale for nei-saken, og at EUs politikk har negative konsekvenser for store deler av det norske samfunnet.

Altingets måling og debatt var startskuddet for Nei til EUs deltakelse på årets utgave av Arendalsuka. Organisasjonen er representert på stand gjennom uka, og er arrangør for møtet «Miljøbevegelsen og EU». Dette møtet avholdes onsdag 12. august 13:30-14:30 i sal A på Smalsund, og temaet er miljøbevegelsens forhold til EU og EUs miljøpolitikk.

Stort bilde i toppenFra debatten om Altingets EU-måling på Arendalsuka 2026. Foto: Sindre Humberset