Nye medlemmer på Bondetinget

Å produsere mat er ingen privatsak. Det er mer og mer en allmenninteresse, sa Bondelagets leder Lars Petter Bartnes i sin tale til årsmøte på Lillehammer 5. juni, der tillitsvalgte fra hele landet satte hverandre i stevne.

Landbruks- og matminister Olaug Bollestad sa at det å møte folk med skoene på aldri er dumt og at landbrukspolitikk handler om en verdi og er et forvalteransvar hun ville ta.

Leder i Nei til EU, Kathrine Kleveland, var blant de inviterte gjestene og fikk hilse årsmøtet under festmiddagen, laget av Bondelagskokken, onsdag kveld. Hun trakk fram at Nei til EU er en beredskapsorganisasjon i EU-spørsmålet, og minte om at det er 25 år siden den forrige nei-seieren i 1994, der Bondelaget var en svært viktig aktør i nei-alliansen.

– Bondelaget har alltid vært en aktiv støttespiller, sa Kathrine Kleveland.

Under årsmøtet hadde Nei til EU stand i minglerommet ved siden av årsmøtesalen. Torsdag sto fylkesleder i Oppland Nei til EU, Jørn Grøtberg, der sammen med Per Prestrud og Magne Bekkelund. Kathrine Kleveland deltok også på standen og torsdag formiddag ble det vervet fem nye medlemmer.

Oppland Nei til EU er et aktivt fylkeslag som de to siste ukene har hatt to møter, et om 25-årsjubileet, der blant annet Hans Olav Lahlum deltok og snakket om EU i et historisk perspektiv. På Lillehammer var nylig tidligere leder i Nei til EU, nå stortingsrepresentant for Sp, Sigbjørn Gjelsvik og snakket om Hjelmengutvalget.

Det var også mange på Bondetinget som var opptatt av den aktuelle saken om at norske honningbiers helse er truet av EUs nye dyrehelselov, som vi kan være nødt til å ta inn via EØS-avtalen.

Vi ønsker de nye medlemmene velkommen!

Stort bilde: Nei til EUs stand på Bondetinget. 

reLATERT

Se alle arrangementer

Bærebjelker for Nei til EU

21. feb. 2025

Her kan du lese Nei til EUs bærebjelker – første gang vedtatt på landsmøtet 29. november 1992, med tillegg fra landsmøtet 15. november 1998, og revisjon fra landsmøtet 13. november 2016.

Over 150 nye medlemmer på striden om EP4

31. jan. 2025

Nei til EU har fått over 150 nye medlemmer siden nyheten kom om at Arbeiderpartiet vil fremme tre direktiver fra EUs energipakke 4 til vedtak i Stortinget.

Jordbruket og EU 

14. jan. 2025

Utenfor EU har Norge en egen jordbrukspolitikk, utformet gjennom jordbruksforhandlinger og politiske prosesser i Stortinget. Vi kan skreddersy politikken til å passe norske forhold. 

Regjeringen ønsker å overkjøre landbruket og miljøet

08. jan. 2025

Vi ønsker en avtale som kommer folk og klima til gode - ikke en som bare tjener snevre økonomiske interesser.

Takk for maten

06. jan. 2025

Aldri vil jeg bytte bort svineribba med biff fra Belgisk blå.

– Om vi organiserer breitt så vinn vi

27. nov. 2024

Standpunkt samla i 2019 alle dei gjenlevande Nei til EU-leiarane til samtale om jubileet: – Den viktigaste lærdomen frå 1994 er at det er mogleg å utfordre den etablerte politiske og økonomiske makta, sa Stein Ørnhøi, leiar i Nei til EU 1995–1997.

Beredskap og tryggleik i eit uroleg Europa krev nasjonal politisk kontroll

25. nov. 2024

Tryggleikspolitikken har vorte ei meir aktuell problemstilling i forholdet mellom Norge og EU. Delar av ja-rørsla ønsker at Norge skal knyte seg tettare til EU militært.

– Landbruket er sterkt påvirket av EØS-avtalen

19. nov. 2024

Landbruket skulle holdes utenfor EØS-avtalen, men næringen merker likevel konsekvensene, viser høringsuttalelser om EØS-utredningen. Importen av landbruksvarer fra EU har økt kraftig. Norge har fått et mindre handlingsrom på mat- og veterinærområdet.

Nei til EUs arbeidsplan 2025–2026

18. nov. 2024

Vedtatt av Nei til EUs landsmøte 8.–10. november 2024.

Nei til EU søker politisk rådgiver – vikariat

18. nov. 2024

*** Avsluttet *** Vi søker et selvstendig og kunnskapstørst menneske som vår nye politiske rådgiver. (1. februar 2025 til 15. oktober 2025 i 100 % stilling).

– Halloween på ja-siden

13. nov. 2024

Nordlund åpnet sin tale under jubileumsfesten på Nei til EUs landsmøte, lørdag 9. november, med å snakke om skremslene ja-siden nå kommer med etter forrige ukes valg i USA.

Vedtekter for Nei til EU 

11. nov. 2024

Vedtekter for Nei til EU.  Siste gang revidert på landsmøtet 2024.