Norske bier trues av EU-regler

Norske honningbiers helse er truet, om nye EU-regler for dyrehelse får overstyre norsk regelverk via EØS-avtalen.

Stadig flere blir klar over insektenes uvurderlige og avgjørende innsats for pollinering. Norske honningbier produserer i tillegg honning, og ikke minst er norsk lynghonning spesiell. Norske honningbiers helse er truet, om nye EU-regler for dyrehelse får overstyre norsk regelverk via EØS-avtalen. EU-birøktere kan da komme med sine bier over Norges grenser, noe som ikke er tillatt i dag.

Norges Birøkterlag er fortvilet. Norske honningbier er blant verdens aller friskeste bier. I Norge har vi kontroll på blant annet sykdommen åpen yngelråte, som kan ta livet av de yngste biene. Mattilsynet advarer mot EU-regelverket og omtaler situasjonen som fryktelig alvorlig om dette ikke stoppes.

Nei til EU ser her enda en sak der Norge, som ikke er med i EU, ser ut til å bli påtvunget EU-regelverk som bryter med norsk suverenitet og sunn fornuft.

Her blir vi pålagt å åpne for at utenlandske sykdommer skal komme over grensen og kunne smitte våre friske bier.

Norges Birøkterlag og Nei til EU har bedt om møte med statsråd Olaug Bollestad. Vi vil kreve at norske myndigheter må beholde nasjonalt regelverk. En samlet opposisjon på Stortinget krever også det samme.

Vi vil fortsette kampen for en fortsatt god bihelse så honningbiene kan gjøre jobben sin både med pollinering og honningproduksjon. Norge kan ikke med åpne øyne godta å importere sykdomssmitte vi kan unngå!

Stort bilde: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU, og Camilla Larsen, generalsekretær i Norges Birøkterlag. Fotograf er Roar Ree Kirkevold

reLATERT

Se alle arrangementer

Bærebjelker for Nei til EU

21. feb. 2025

Her kan du lese Nei til EUs bærebjelker – første gang vedtatt på landsmøtet 29. november 1992, med tillegg fra landsmøtet 15. november 1998, og revisjon fra landsmøtet 13. november 2016.

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

Europabevegelsen bagatelliserer problemene med EUs helseunion

18. feb. 2025

Det er både naturlig og nødvendig å behandle spørsmålet om en mulig norsk tilslutning til EUs helseunion med en sunn skepsis, skriver Einar Frogner.

Hvordan skvise en skvis

17. feb. 2025

Mens Europa svarer på Trumps tolltrusler med diplomati, er enkelte her hjemme mer opptatt av å skvise Norge inn i EU.

Webinar: Hvorfor veto mot Energipakke 4?

14. feb. 2025

Se webinaret med Nei til EU-leder Einar Frogner og utredningsleder Morten Harper i samtale om den store strømstriden.

Strømmen må tas av børsen

13. feb. 2025

Når Arbeiderpartiet nå ønsker å innføre tre av direktivene i EUs fjerde energimarkedspakke, må de også si et kontant nei til resten av pakka.

Støre og strømpolitikken

13. feb. 2025

Statsminister Støre ville innføre  tre av  direktivene som inngår i Energipakke 4.  Senterpartiet fant ikke å kunne gå med på å behandle disse i inneværende stortingsperiode og dette førte til brudd i regjeringssamarbeidet.

Fornybardirektivet henger sammen med styringssystemet for energiunionen

10. feb. 2025

Er det troverdig når regjeringa vil innføre tre energidirektiver i EØS uten å ta med forordningen som sier hvordan de skal forvaltes?

EU er vannskillet i norsk politikk

10. feb. 2025

En ny EU-avstemning i nærmeste framtid er svært usannsynlig. Men EØS vil bli ei norsk kattepine i årevis framover.

Det store spillet bak

07. feb. 2025

En presset statsminister har valgt å høyne potten. Det blir viljen til norsk handlefrihet opp mot EU-sporet i alle kanaler framover.

Opprinnelsesgarantiordningen fredes, men til hvilken pris?

05. feb. 2025

Arbeiderpartiet lovet å skrote opprinnelsesgarantiordningen i Hurdalsplattformen. Nå har regjeringen snudd. Det er dårlig nytt for norsk industri.

Hva skjer ved veto mot Energipakke 4?

05. feb. 2025

EØS-avtalens vanlige regler om fri varehandel vil gjelde akkurat som i dag hvis Norge sier nei til EUs energipakke 4. Norge har en avtalefestet rett til å avvise nye regler fra EU.