Vi velger vår egen framtid! – 25 år seinere

Bli medlem i Ungdom mot EU! Er du over 26 år kan du også bli støttemedlem.

Det har gått 25 år siden den breie koalisjonen mot EU-medlemskapet seiret i folkeavstemninga og holdt Norge utenfor EU, men det var ungdommen som startet festen.

Allerede 17. november i 1994 beviste den oppvoksende generasjonen at den ikke lot seg skremme av svenskesuget og at de ville bestemme over sin egen framtid.

Ungdommens betydning for seieren kan ikke undervurderes: med 7.418 betalende medlemmer under 25 år var Ungdom mot EU landets største politiske ungdomsorganisasjon i 1994, med over 20 ansatte på kontoret. Under den bredere Ungdomskampanjen mot EU var Ungdom mot EU med på å mobilisere krefter fram mot skolevalget 17. november under parolen «Vi vil velge vår egen framtid», og klarte i samarbeid med blant annet Natur og Ungdom og Norges Bygdeungdomslag å stille to nei-debattanter til samtlige debatter på de videregående skolene. Kampanjen jobbet intensivt og lanserte i løpet av valgkampen både «Ikke Dytt Nytt» og sin egne ungdomsmelding om EU, «Vi velger vår egen framtid: fra kald krig til global oppvarming», og arbeidet ga et klart resultat; seier. Innsatsen over hele landet ga en overveldende seier for neisida med hele 60,7 prosent oppslutning fra elevene i den videregående skolen. Ungdommen var med det mer mot EU enn det de voksne viste seg å være knappe ti dager seinere!

25 år har gått siden Ungdom mot EU danset på bordet i Oslo Spektrum og heia på valgdagsmålinga til NRK, datidens UmEU-ere har blitt ryggraden i moderorganisasjonen og en ny generasjon har tatt over ungdomsarbeidet.

Den store majoriteten av dagens medlemmer er født etter folkeavstemninga, men mange av tradisjonene lever videre.

I høst gjenskapte Ungdom mot EU, ved leder Reidun Heggen Berntsen sammen med Gaute Eiterjord fra Natur og Ungdom og Inger Johanne Brandsrud fra Norges Bygdeungdomslag, avslutningen av Tokt mot EU på Rådhuskaia. Sangene er de samme og humoren fra Veggavisen, Blondiner mot EU og Pøbler mot EU har blitt tilpasset samtida med memes mot EU på Instagram og datatreffet LAN mot EU i Trøndelag.

Det er nye EU-kamper som skal vinnes, EU-direktiver som skal stoppes og vi er stadig like kritiske til både Schengen og euroen. Alliansen består den dag i dag i all hovedsak av de samme organisasjonene, hvor vi besøker hverandres sommerleirer og skolerer hverandre i hva som er viktig i EU-saken for hverandres felter. Selv om Ungdom mot EU nå er tre på kontoret og ikke 20, er organisasjonen fortsatt stedet hvor miljørørsla, fagrørsla og landbruksrørsla møtes for å bygge videre på det vi alle er enige om: vi vil velge vår egen framtid, uten EU.

Stort bilde: 28. november 1994. Stemningen økte blant Ungdom mot EU ettersom resultatene kom inn under valgvaken i Oslo Spektrum.


Gjenopplev 1994: Bli støttemedlem i Ungdom mot EU!

Få tilbake følelsen av ungdommelig pågangsmot, optimisme og kampvilje fra 1994! Bli støttemedlem i Ungdom mot EU og bli med oss på veien videre for å velge vår egen framtid!

Vil du bli støttemedlem? (Over 26 år): Meld deg inn på Vippsnummer 129544 og velg «Bli støttemedlem».

Du finner oss ellers på umeu.no hvor du kan melde deg inn ved å trykke på knappen «Bli medlem».

reLATERT

Se alle arrangementer

Bærebjelker for Nei til EU

21. feb. 2025

Her kan du lese Nei til EUs bærebjelker – første gang vedtatt på landsmøtet 29. november 1992, med tillegg fra landsmøtet 15. november 1998, og revisjon fra landsmøtet 13. november 2016.

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

– Løsningen er det globale samarbeidet. Ikke å slutte seg nærmere til EU

19. feb. 2025

– Det er akkurat nå det gjelder å holde hodet kaldt, det er nå det gjelder å ha is i magen, sier Nei til EU-leder Einar Frogner. Se ny video her!

Det du bør vite om toll

17. feb. 2025

Hva betyr Trumps toll for norsk eksport? EU har ikke varslet mottiltak som vil ramme Norge.

Hvordan skvise en skvis

17. feb. 2025

Mens Europa svarer på Trumps tolltrusler med diplomati, er enkelte her hjemme mer opptatt av å skvise Norge inn i EU.

Sverige: Devaluering av demokratiet

10. feb. 2025

Mens Norge sa nei, ble Sverige medlem i EU fra januar 1995. Hva er svenske erfaringer med 30 års EU-medlemskap?

EU er vannskillet i norsk politikk

10. feb. 2025

En ny EU-avstemning i nærmeste framtid er svært usannsynlig. Men EØS vil bli ei norsk kattepine i årevis framover.

Klar tale mot EUs fjerde energimarkedspakke på Trondheimskonferansen 2025

03. feb. 2025

Nei til EU var til stede på årets Trondheimskonferanse og arrangerte et godt besøkt EU/EØS-formøte. Årets resolusjon inneholder tydelige standpunkter mot overnasjonal kontroll fra EU i både energipolitikken og arbeidslivspolitikken.

Over 150 nye medlemmer på striden om EP4

31. jan. 2025

Nei til EU har fått over 150 nye medlemmer siden nyheten kom om at Arbeiderpartiet vil fremme tre direktiver fra EUs energipakke 4 til vedtak i Stortinget.

Donald Trump som EU-skrømt?

20. jan. 2025

At Trump driver politikk etter kaosmetoden, betyr ikke at vi i Norge bør få helt panikk.

– EU-medlemskap vil flytte makt til et udemokratisk system

16. jan. 2025

– Vi kaller EØS-avtalen en abonnementsordning på høyrepolitikk. Da er EU-medlemskap hele familiepakka, tv-abonnement, internett og alt samtidig. Bare mer av det samme, sa Freddy Øvstegård i webinaret 16. januar. Se webinaret her!

Islendingene sier nei til EU

06. jan. 2025

Det er flere på Island som er mot enn for et EU-medlemskap, viser en ny meningsmåling. Samtidig er det også flertall for å holde en folkeavstemning.