
Nå får vi nabosjekk
Nå skal vi begynne å se oss rundt, heller enn å blindt høre på EU-kommisjonen og overvåkningsorganet ESA.

EØS-avtalen med EU hindrer tydeligvis regjeringa fra å ta riktige og fornuftige grep for å sikre rimelig norsk kraft til alle. Norgespris er dessuten tidsavgrensa, og sikrer oss ikke i all framtid.
8. mars er en anledning til å si ifra om at vi krever full nasjonal kontroll med strømmen. Vannkrafta er vårt felleseie! Vi kan ikke akseptere at kraftkabler til og fra utlandet skal bety uholdbare kraftpriser i Norge. Heller ikke at viktige bestemmelser om norsk kraftforsyning og kraftpriser skal fattes av et EU-organ som ACER i Slovenia.
Det koster 12,5 øre å produsere en kilowattime med vannkraft i Norge. Det er uholdbart at prisen da overstiger både 2 og 3 kroner pr. kWh i deler av året.
Strømpris kan sies å ha større betydning for kvinner enn menn.
Anna Marie Frost, leder, Vestfold Nei til EU
Både fordi kvinner har lavere lønninger (88 prosent av menns lønn i snitt), og dermed må betale en større andel av lønna til nødvendighetsgoder som strøm, men også fordi f.eks. kutt i kommunenes velferdstilbud vil ramme kvinner mer enn menn, hva enten disse skjer i barnehager, skoler eller i eldreomsorgen.
8. mars er kvinners kampdag. I Norge, og i hele verden. Mange steder slåss kvinner for et anstendig liv og gode velferdsordninger. I Norge har vi kommet langt, men nå trues velferden også hos oss, gjennom store kutt i kommunene. Det er derfor både en rettferdssak og en solidaritetssak å protestere mot at Norge, med våre rike vannressurser, ikke kan levere rimelig strøm til egne husholdninger, kommuner og næringsliv. Krafta må ut av børs, og igjen bli et rimelig velferdsgode.
Derfor sier vi med en vri på André Bjerke: «Vi kjerringer er mot at EU skal styre strømmen».
Stort bilde i toppen: Strømpris kan sies å bety mer for kvinner enn for menn, både på grunn av lavere lønnsnivå, men også fordi velferdskutt i kommunene rammer kvinner mer enn menn, mener Anna Marie Frost, leder av Vestfold Nei til EU, som vil markere protest mot dagens strømprisregime 8. mars.

Nå skal vi begynne å se oss rundt, heller enn å blindt høre på EU-kommisjonen og overvåkningsorganet ESA.

Energifattigdom og oljeavhengighet gjør EU til en mer uberegnelig motpart for ressursmakten Norge.

Vestfold Nei til EU mener all folkeopplysning om EU og Norge er bra. Vi trenger saklig informasjon og kunnskap om vår handels- og samarbeidspartner, slik at vi kan føre en opplyst debatt om Norges forhold til Europaunionen.