Regjeringen fremla på fredag proposisjoner til Stortinget om å la EU bestemme over det norske kraftmarkedet. Nei til EU krever at Stortinget behandler saken etter Grunnlovens paragraf 115.
– EUs energibyrå ACER vil, om proposisjonen som er framlagt i Stortinget blir vedtatt, bestemme over strømpriser og energitvister land i mellom på infrastruktur på energifeltet, sier Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU.
– Dette er suverenitetsavståelse på et av de viktigste næringsområdene for Norge, nemlig energien vår.
Dersom vi knytter vi oss til ACER vil dette være et sklibrett inn i EUs energiunion. -Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU
– Nei til EU forventer at dette behandles etter med Grunnlovens paragraf 115, altså med krav om tre fjerdedels flertall. Vi er bekymret for at om vi knytter vi oss til ACER vil dette være et sklibrett inn i EUs energiunion som blinker i det fjerne i 2021.
Acer-uttalelse fra Nordland Fylkesting
Fylkestinget i Nordland vedtok tirsdag 10. oktober en uttalelse som går mot suverenitetsavståelse til EUs energiregulatorbyrå, Acer.
– Uttalelsen mot Acer ble med små endringer vedtatt enstemmig i Nordland Fylkesting, sier fylkesleder Christian Torseth i Nordland Nei til EU
– Det er veldig artig å få, som første folkevalgte organ, et vedtak mot Acer som er krystallklart og som kan brukes som mal til fremtidige forslag til uttalelser andre steder, sier Torseth.
Les mer om Acer:
- Vett 2 2017: Kampen om kraften
- NtEU Fakta: Fem fakta om ACER, EUs energibyrå
- NtEU Fakta: Energibyrået ACER
- NtEU Fakta: Energibyrået ACER og suvereniteten
Stort bilde i toppen: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU. (Foto: Eivind Formoe)