
Trondheimskonferansen vil ha togene tilbake på sporet
Trondheimskonferansen 2026 gjorde flere vedtak på EU- og EØS-relatert politikk.

Visste du at Norge årlig betaler 5,2 milliarder kroner til EU-land i såkalte EØS-midler? Eller at handelen med fastlandsvarer med EU viser et årlig underskudd for Norge mellom 120 og 160 milliarder kroner de siste ti årene?
Dette og mange flere fakta om EØS-avtalen og forholdet mellom Norge og EU finner du i Folkestyreutvalgets rapport 30 år med EØS-avtalen.

Trondheimskonferansen 2026 gjorde flere vedtak på EU- og EØS-relatert politikk.

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

– Vi har alt å tjene på godt samarbeid med våre naboland. Men vi har ikke noe å tjene på at det skal gå automatikk i at det som bestemmes i Brussel skal alltid godtas i det norske Stortinget, fastslo Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum i EU/EØS-debatten.