Stinn brakke på Kongsbergmøtet

Om det var ja-sida som hadde engasjert noen til å sende oss det verste snøværet på mange år vites ikke. Okke som: det hjalp dem ingenting! Folk gikk mann av huse og fyllte kantina i Kongsberg rådhus til siste stol mandag 15. januar.

Over 60 engasjerte deltakere imponerte flere enn undertegnede. Og EUs energiunion fikk gjennomgå. Først av Nei til EUs nestleder Idar Helle som foresto premierevisning av Manifest-filmen. En glimrende filmsnutt med bidrag av blant andre økonomiprofessor Erik Reinert og investor Spetalen. Idar fulgte på med en svært informativ innledning om hva Energiunionen innebærer.

Møtet ble til gjennom et samarbeid mellom Buskerud Nei til EU, Kongsberg Rødt, Buskerud SV og Buskerud Sp. Det ble gitt engasjerte innspill av Lars Mamen fra Rødt, Stortingsrepresentant Arne Nævra fra SV og Stortingsrepresentant Per Olaf Lundteigen fra Sp. Det ble også tid til gode spørsmål og innspill fra flere andre deltakere.

Det er tydelig at det er fullt mulig å mobilisere folk i kampen mot Energiunionen.

Bildet: Fra venstre stortingsrepr. Per Olaf Lundteigen (Sp), stortingsrepr. Arne Nævra (SV), Lars Mamen (Rødt), Idar Helle (nestleder i NtEU).

reLATERT

Se alle arrangementer

Avløpsdirektivet og hva Norge bør gjøre

08. okt. 2025

Elisabeth Lyngstad fra Norsk Vann holdt innledning om avløpsdirektivet på Nei til EUs fylkesledermøte 2. oktober.

Nei til EU ønsker demokratisk forvaltning av digital teknologi

02. okt. 2025

Nei til EU ber departementet avstå fra å innføre EU-forordningen om digitale tjenester i sin helhet, og i stedet vurdere en nasjonal regulering som er målrettet, demokratisk forankret, og i tråd med Grunnloven.

Høringsuttalelse til avskogingsforordningen

30. sep. 2025

Nei til EU høringsuttalelse til forskrift om gjennomføring av avskogingsforordningen

Nei til EUs 7 krav til det nye Stortinget og regjering 

30. sep. 2025

Nei til EU krever blant annet at regjeringen ikke må søke om EU-medlemskap, at nasjonal kontroll over strømmen sikres og at Stortinget ikke skal avgi suverenitet til EU-organer. Les hele listen under.

Spenning på strømgjerdet

29. sep. 2025

Norgespris skal lindre problemene med å ha et felles kraftmarked med EU, men ordningen kan falle fra hverandre på grunn av EØS-avtalen.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

EU-kontroll av kommunikasjon i strid med personvernet og Grunnloven

04. sep. 2025

En ny forordning, som er til behandling i EU, vil innføre kontroll av krypterte meldingstjenester. Datatilsynet advarer mot forslaget fordi det undergraver privat kommunikasjon.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.