Ole Kristian Setnes, leder i Oslo Nei til EU.

EU er ingen trygg havn

EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa.

Den siste tiden har EU-tilhengerne argumentert på inn- og utpust for EU-medlemskap på grunn av redsel for vår sikkerhet. Godt hjulpet av enkelte medier piskes det opp en stemning for å skremme befolkningen til å tro at EU er den trygge havn og svaret på alt.

Artikkel fra valgavisen

Denne artikkelen er hentet fra Nei til EUs valgkampavis Standpunkt. Les hele avisen på valgsiden.

Men professor Øystein Tunsjø ved Institutt for forsvarsstudier uttaler til Klassekampen 26. mars 2025 at EU-medlemskap ikke kan erstatte NATO. EU-medlemskap vil ikke gjøre Norge tryggere fordi EU har ingen hær og vil aldri få det. EU er for splittet med interne ideologiske motsetninger.

Mette Kongshem, Norges ambassadør i Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europa (OSSE) 2002–2007, skriver i Klassekampen 12. mars 2025 at det er svært urovekkende at EU og EU-statenes verktøykasse utelukkende har bestått av krigshissing, militarisering, og mangel på diplomati for å løse de komplekse konfliktene i Ukraina siden februar 2014.

Det er vel nå ingen som tror at EU er en organisasjon som kan bidra positivt til en slik felles sikkerhetsarkitektur. EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa. Oslo Nei til EU vil være en stemme mot uansvarlige skremsler og krigshissing fra de som ønsker oss inn i et stadig mer autoritært og militarisert EU.

Stort bilde i toppen: Ole Kristian Setnes, leder i Oslo Nei til EU.

reLATERT

Se alle arrangementer

Vett 2 2025 Krone eller euro?

29. okt. 2025

Vett 2 2025 undersøker virkningen av euroen i medlemslandene, og viser hvorfor det passer dårlig for Norge å erstatte krone med euro. Her kan du også lese om hvordan vi best møter trusler om toll.

Ikke kutt i støtten til EU-opplysning

16. okt. 2025

EU- og EØS-debatten har blusset opp de siste årene, samtidig foreslår regjeringen kutt i støtten til EU-opplysning.

Stortinget sier nei til å innføre resten av EUs fjerde energipakke

15. okt. 2025

Et stort flertall på Stortinget har sagt nei til å innføre ytterligere ett direktiv og fire forordninger i EUs fjerde energipakke. Regjeringen bør nå legge ned veto.

Oslo's new parliament - what will flashpoints with EU be?

02. okt. 2025

Norway’s relationship to the EU will in particular be controversial on matters related to tariffs, labour rights and the electricity market.

– EU-medlemskap kan ikke erstatte Nato

02. okt. 2025

– EU er blitt en viktigere sikkerhetspolitisk aktør, men det er ikke da sånn som mange liker å fremstille det et alternativ å erstatte NATO med EU, sier Øystein Tunsjø.

Nei til EUs 7 krav til det nye Stortinget og regjering 

30. sep. 2025

Nei til EU krever blant annet at regjeringen ikke må søke om EU-medlemskap, at nasjonal kontroll over strømmen sikres og at Stortinget ikke skal avgi suverenitet til EU-organer. Les hele listen under.

Gratulerer til det norske folk!

26. sep. 2025

Last ned løpeseddelen som oppsummerer valget. Stortingsvalget er overstått. Folket har valgt et storting som sier nei til EU-medlemskap.

Norway will not be joining the EU anytime soon

16. sep. 2025

The Norwegian parliament has a majority opposed to EU membership after the recent election.

Norway and the EU – What You Need to Know

12. sep. 2025

The world is bigger than the EU. Read about democracy, welfare and economy, solidarity and security, climate and the environment.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.