
Norge har overskudd av kraft Mani Hussaini
Vi har hatt et historisk høyt overskudd i produksjon av strøm i Norge i 2025 med 161,8 TWh uten at det har ført til reduserte strømpriser hverken for industrien eller husholdningene i Norge.

Aftenposten melder at dette angår at Ap vil ha innfridd at to tredjedeler av all vannkraft skal være offentlig eid, at bygging av nye kabler skal bestemmes i Norge, at de skal være samfunnsøkonomisk lønnsomme, at nye kabler som bygges til utlandet skal eies og drives av Statnett og at «flaskehalsinntekter», som er inntekter fra kortsiktig salg, skal kunne brukes til å redusere nettleie.
Svaret er at Barth Eide godt kan «stille krav». Han vil imidlertid aldri få slike «mellomfolkelige garantier». Dette må i tilfelle utarbeides i «Felleserklæringer» som inkorporeres i EØS-avtalen. Barth Eide vil mislykkes her, fordi norske særordninger vil utløse tilsvarende eller andre krav fra Sverige, Finland, osv. som vil undergrave EUs energiunion.
Uforpliktende uttalelser fra en kommisjonær eller EU-parlamentariker kan Ap sikkert få, men dette er ikke juridisk bindende for dagens EU og langt mindre for fremtidige EU.
Peter Ørebech, professor i rettsvitenskap, UIT Norges arktiske universitet
Innlegget har stått på trykk i Aftenposten.
Stort bilde i toppen: Espen Barth Eide holder appell ved markering mot ACER foran Stortinget 27. februar 2018. CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe
© CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe

Vi har hatt et historisk høyt overskudd i produksjon av strøm i Norge i 2025 med 161,8 TWh uten at det har ført til reduserte strømpriser hverken for industrien eller husholdningene i Norge.

Norge har et handlingsrom for å sikre nasjonale kraftinteresser der svenskene har gitt tapt.

Et flertall i Stortingets energi- og miljøkomité vil at Norge skal forbli i ACER.