Støtter Ap Fellesforbundets krav om utredning av EØS-avtalen eller ikke?

Nordland Nei til EU er svært overraska over svaret fra Bjørnar Skjæran på vårt spørsmål.

I et leserinnlegg i Rana Blad den 6. september, EØS-avtalen, fakta eller desinformasjon? I dette innlegget ber vi Bjørnar Skjæran avklare om Nordland Ap støtter utreding av alternativer til EØS. Vi viser også til at utviklinga etter 1994 har vist oss at EØS-avtalen er noe langt annet enn bare en handelsavtale. Denne avtalen griper i dag direkte inn i det norske sivilsamfunnet på alle områder.

Bjørnar Skjæran hadde et tilsvar i Rana Blad samme dag, Skjæran med tilsvar til Nei til EU: Vi er for EØS-avtalen I dette unnlater Skjøran å svare på om Nordland AP støtter Fellesforbundets krav om utredninger av alternativer til EØS

Her hadde Skjæran som nestleder og førstekandidat for Nordland AP en gylden mulighet til å kunne gi alle fagorganiserte i og utenfor Fellesforbundet et klart og entydig svar: Støtter Ap Fellesforbundets krav om utredning av alternativer til EØS-avtalen eller ikke.

Svaret fra Skjæran kan bare tolkes som et nei. Det må alle fagorganiserte i hele landet merke seg nå fem dager før valget. Hva LO-tillitsvalgte i Ap synes om dette vil vise seg både i - og etter valget. Skjæran og Fellesforbundets leder Jørn Eggum sitter sammen i Ap`s sentralstyre og møtes ellers hver mandag morgen.

Godt valg.

Ulf Ulriksen/fylkesleder og Øyvind Bergvik Johnsen/faglig leder, Nordland Nei til EU

Bilde øverst: Ulf Ulriksen

reLATERT

Se alle arrangementer

Hva skal du stemme?

22. aug. 2025

Er det ikke bare for SV og Rødt å si det samme som Vedum?

22. aug. 2025

Det enkleste er at SV og Rødt ikke inngår budsjettsamarbeid uten at Ap garanterer at det ikke innføres nye energidirektiv, spesielt EUs fjerde energipakke.

Solid flertall til neisida

11. aug. 2025

Neisida har et solid forsprang på jasida med 55 prosent nei og 33 prosent ja, viser en ny meningsmåling fra Opinion.

Erna bløffer på direkten om EØS og strømpriser

08. aug. 2025

Høyre-leder Erna Solberg hevder at strømprisene ikke har noen ting å gjøre med Acer og EØS-avtalen. Det er ikke riktig. Prissmitten fra EUs kraftmarked har gitt historisk høye og ustabile priser i Norge.

Kan alt pantes?

28. juli 2025

Det er langt fra Trondheim til Napoli, særlig når det gjelder flaskepant.

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.