Velferd og tjenester på Steinkjer

«Hvem skal styre tjenestene – og til hvilken pris?» Det var tema da Steinkjer Nei til EU inviterte til åpent møte denne uken.

Steinkjer Nei til EU arrangerte tirsdag 28. mai åpent møte om «Hvem skal styre tjenestene – og til hvilken pris?» Bakteppet var Hjelmeng-utvalgets innstilling om «Like konkurransevilkår for offentlige og private aktører». Møtet ble holdt på Steinkjer videregående skole.

Forslagene kommer etter krav fra overvåkingsorganet ESA, som håndhever EØS-avtalen. Ifølge Kommunenes Sentralforbund kan Hjelmeng-utvalgets innstilling bety en tredobling av prisene for SFO, og andre tjenester som blir dyrere for brukerne er svømmehall, kino, kulturskole, kantinedrift og gravstell.

Nei til EUs utredningsleder Morten Harper innledet om forslagene og hva de betyr. Han gikk også inn på hvordan EØS-avtalen regulerer tjenesteområdet. Harper tok også for seg hva som kan være alternativer til dagens EØS-avtale.

Etter foredraget ble det samtale om hva Nei til EU lokalt kan gjøre for å stanse den EØS-tilpasningen Hjelmeng-utvalget foreslår. Steinkjer Nei til EU ønsker å stille partiene i kommunen spørsmål foran valget, for å gjøre både lokalpolitikerne og velgerne bevisst på denne viktige saken.

Last ned foredraget om Hjelmeng-utvalget.

Foto: Nei til EUs utredningsleder Morten Harper sammen med Astrid Hoem, leder i Steinkjer Nei til EU.

reLATERT

Se alle arrangementer

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU får to millioner kroner ekstra over statsbudsjettet! 

17. juni 2025

Nei til EU kan i dag juble over en betydelig styrking av sitt arbeid. Økningen på to millioner er en stor seier for opplysning og debatt om EU og EØS.  

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.

Forsvar norsk fiskerilovgivning!

08. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs bygningsenergidirektiv kan ikke anses som EØS-relevant

07. mai 2025

Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.