Velferd og tjenester på Steinkjer

«Hvem skal styre tjenestene – og til hvilken pris?» Det var tema da Steinkjer Nei til EU inviterte til åpent møte denne uken.

Steinkjer Nei til EU arrangerte tirsdag 28. mai åpent møte om «Hvem skal styre tjenestene – og til hvilken pris?» Bakteppet var Hjelmeng-utvalgets innstilling om «Like konkurransevilkår for offentlige og private aktører». Møtet ble holdt på Steinkjer videregående skole.

Forslagene kommer etter krav fra overvåkingsorganet ESA, som håndhever EØS-avtalen. Ifølge Kommunenes Sentralforbund kan Hjelmeng-utvalgets innstilling bety en tredobling av prisene for SFO, og andre tjenester som blir dyrere for brukerne er svømmehall, kino, kulturskole, kantinedrift og gravstell.

Nei til EUs utredningsleder Morten Harper innledet om forslagene og hva de betyr. Han gikk også inn på hvordan EØS-avtalen regulerer tjenesteområdet. Harper tok også for seg hva som kan være alternativer til dagens EØS-avtale.

Etter foredraget ble det samtale om hva Nei til EU lokalt kan gjøre for å stanse den EØS-tilpasningen Hjelmeng-utvalget foreslår. Steinkjer Nei til EU ønsker å stille partiene i kommunen spørsmål foran valget, for å gjøre både lokalpolitikerne og velgerne bevisst på denne viktige saken.

Last ned foredraget om Hjelmeng-utvalget.

Foto: Nei til EUs utredningsleder Morten Harper sammen med Astrid Hoem, leder i Steinkjer Nei til EU.

reLATERT

Se alle arrangementer

Hva skal du stemme?

22. aug. 2025

Er det ikke bare for SV og Rødt å si det samme som Vedum?

22. aug. 2025

Det enkleste er at SV og Rødt ikke inngår budsjettsamarbeid uten at Ap garanterer at det ikke innføres nye energidirektiv, spesielt EUs fjerde energipakke.

Solid flertall til neisida

11. aug. 2025

Neisida har et solid forsprang på jasida med 55 prosent nei og 33 prosent ja, viser en ny meningsmåling fra Opinion.

Erna bløffer på direkten om EØS og strømpriser

08. aug. 2025

Høyre-leder Erna Solberg hevder at strømprisene ikke har noen ting å gjøre med Acer og EØS-avtalen. Det er ikke riktig. Prissmitten fra EUs kraftmarked har gitt historisk høye og ustabile priser i Norge.

Kan alt pantes?

28. juli 2025

Det er langt fra Trondheim til Napoli, særlig når det gjelder flaskepant.

God sommer!

30. juni 2025

Nei til EU er feriestengt fra 5. juli til 3. august. Vi ønsker alle en veldig god sommer!

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU får to millioner kroner ekstra over statsbudsjettet! 

17. juni 2025

Nei til EU kan i dag juble over en betydelig styrking av sitt arbeid. Økningen på to millioner er en stor seier for opplysning og debatt om EU og EØS.  

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.