ARRANGEMENT
Torsdag 26. september 2019 kl. 10:00 - 16:00 Kulturhuset i Oslo, Youngs gt. 5.

EU øker tempoet – hva skjer med fagbevegelsen og arbeidsplassene?

LO i Oslo, Trondheim og Stavanger og omegn i samarbeid med Faglig Utvalg i Nei til EU arrangerer faglig konferanse torsdag 26.9 Kulturhuset i Oslo, Youngs gt. 5.

Påmeldingslink meld deg på her eller til arne.byrkjeflot@gmail.com eller Boye Ullmann boye@rfag.no.

Konferansen vil presentere tre nye utredninger. To utredninger fra De Facto om ELA, European Labour Authority og om virkningen for fagbevegelse og arbeidsplasser av det nye regimet på Reise, Kost og Losji.

Den tredje er velrenommerte MENONs om overgang fra EØS-avtalen til en  moderne handelsavtale som EU har med Kanada og Japan.

10.00 – EUs fjerde Energipakke – Hva betyr den for strømpriser, nye utenlandskabler og vindkraft I Norge? Innleder: Ikke klar.

11.00 – ELA, European Labour Authority – bare et samarbeid om å stanse arbeidslivskriminalitet i Europa? Utreder i De Facto Idar Helle. Kommentar ikke klar.

1200–12.30 – Lunsj

12.30 – Reise, Kost og Losji. Hva er virkningen for fagbevegelse og norske bedrifter av den nye ordningen Norge har godtatt. Roar Eilertsen, daglig leder De Facto. Innledning/kommentar:  Line Eldring, rådgiver Felllesforbundet.

13.30 – Markedsadgang. Menon presenterer sin nye rapport ved daglig leder Leo Grunfeld . Kommentar ikke klart.

15.00 – De viktigste argumentene for EØS-avtalen med motsvar. Boye Ullmann, faglig leder i Nei til EU. Etterfulgt av debatt

16.00 – Slutt

Fagforeninger 300 kr. pr. påmeldt.
Enkeltpersoner 100 kr.  Dårlig økonomi: Gratis.
Til konto  7874.42.00031, merk høstkonferanse. 

Stort bilde i toppen: Arbeidshansker. (CC 0)

reLATERT

Se alle arrangementer

Kommende arrangementer

arrangement
Onsdag 13. aug. 2025 kl. 16:00 - 20:00 Hovudbiblioteket Bergen, auditoriet

Seminar før Stortingsvalet 2025: EU og EØS-avtalen.

13. august arrangerer Hordaland Nei til EU i samarbeid med Bergen NtEU eit større seminar der kandidatar til stortingsvalet 2025 er inviterte; og møter.
arrangement
Fredag 29. aug. 2025 - Lørdag 30. aug. 2025 Nei til EUs kontor i Oslo

Styremøte 29.–30. august 2025

Møte i Nei til EUs styre
arrangement
Onsdag 10. sep. 2025 På nett

Styre- og fylkesledermøte

Styre- og fylkesledermøte for å oppsummere Stortingsvalget.
arrangement
Onsdag 24. sep. 2025 kl. 18:00 - 20:00 Teams

Politisk skolering: beredskap og sikkerhet

Mer informasjon kommer!