ARRANGEMENT
Torsdag 29. november 2018 kl. 18:00 - 20:00 Innbyggerservice, Kaigt. 4, Bergen. Møterom Fana

Eit liv utan EØS-avtalen?

Nei til EUs nestleiar Idar Helle innledet om kva alternativ me har til EØS-avtalen. Du finner mer om det som ble tatt opp her, inkludert innledninga

Den 29. november avviklet Bergen og Hordaland Nei til EU det fjerde og avsluttande møte i studiesirkelen om demokrati og sjølvstyre relatert til EU og EØS. Så langt har me sett på korleis EU er bygd opp som politisk organisasjon, og korleis me gjennom EØS-avtalen vert påverka både direkte og indirekte av EU-systemet.

Me har særleg lagt vekt på dei negative verknadene EØS-avtalen har på maktfordelingsprinsippet, demokrati og folkestyre og John Dale har gjeve oss ei grundig innføring i desse problemstillingane.

I dette siste møtet i haust stiller me spørsmålet om korleis me kan stansa denne utviklinga og om kva alternativ me har til EØS-avtalen. Kva vil skje dersom me seier opp EØS-avtalen? Er det ein realistisk tanke å klara oss utan avtalen?

Til å innleia om dette viktige temaet kjem nestleiar i Nei til EU,  Idar Helle til oss. Idar er historikar og er tilsett i Stiftelsen De Facto,  Kunnskapssenteret for fagorganiserte, der han arbeider med norsk og internasjonalt arbeidsliv. Innledningen finner du her.

reLATERT

Se alle arrangementer

Kommende arrangementer

arrangement
Lørdag 21. juni 2025 kl. 10:00 - 17:00 Vigeland, Vest-Agder

Møt oss på stand på Vigelandsdagen 2025

Kom innom Vest-Agder Nei til EUs stand for å få en rykende fersk valgavis og kaffekopp!
arrangement
Lørdag 21. juni 2025 kl. 12:00 Nonneseter stasjon, Kaigaten 1, Bergen

Stand på Biblioteksplassen

Bergen Nei til EU har stand på Biblioteksplassen ved Nonneseter bybanestopp lørdag 21. juni klokken 12-14.
arrangement
Fredag 29. aug. 2025 - Lørdag 30. aug. 2025 Nei til EUs kontor i Oslo

Styremøte 29.–30. august 2025

Møte i Nei til EUs styre
arrangement
Onsdag 10. sep. 2025 På nett

Styre- og fylkesledermøte

Styre- og fylkesledermøte for å oppsummere Stortingsvalget.