
Østfold Nei til EU på kraftmarkering
Torsdag 26. mars var det seminar og fanemarkering om strømpriskrisa i Oslo.

Nordland Nei til EU hadde invitert til et åpent møte og samtidig invitert medlemmer av Nei til EU i Bodø. Målet for møtet var å blåse liv i et nytt lokallag.
Nestleder i Nei til EU, Idar Helle, innledet om EUs energiunion og energibyrået Acer, og om et eventuelt søksmål mot Stortingets vedtak om å slutte seg til Acer, med påfølgende spørsmål og debatt.
Bodø Nei til EU etablert
Det ble på møtet sett nødvendigheten av å gjenoppta aktiviteten i lokallaget, slik at man kan kjempe i mot de kreftene som vil overlate bestemmelser til Brüssel framfor det norske Storting.
Det ble valgt et interimstyre på 5 personer valgt og som skal lede arbeidet i lokallaget fram mot et ordinært årsmøte i januar 2019.
Interimstyret skal ledes av Andreas Tymi, og han får med seg Ludvig Kvandal, Kyrre Rystad, Ruslans Isats og Åge Thorsen som styremedlemmer.
Også i lys av den aktuelle politiske situasjonen ser vi nødvendigheten av å få aktivitet i lokallaget. Saker som er aktuelle og må jobbes med kan nevnes:
- Jernbanen skal styres fra Norge, ikke av EU: Derfor Nei til EUs Jernbanepakke 4.
- EØS-avtalen fører Norge stadig nærmere det EU vi har stemt nei til.
- Myndighetsoverføring til EUs byråer svekker norsk suverenitet og folkestyre.
- EØS-avtalen truer den norske modellen: arbeidsliv og kabotasje.
- Brexit endrer forutsetningene for EØS-avtalen.
- En mer likeverdig avtale med EU er mulig, EØS-avtalen må erstattes av en ordinær handelsavtale.

Torsdag 26. mars var det seminar og fanemarkering om strømpriskrisa i Oslo.

Det er stor oppstandelse over det siste påfunnet til EU-kommisjonen (EU-regjeringa): De foreslår at EU skal kunne kreve 25 prosent av de inntektene EU- og EØS-land har av de s.k. «flaskehalsinntektene» ved overføring av strøm via kabler eller ledninger.

Selv om EU-regler forbyr konkurransevridende offentlig støtte og styring av strømprisen, er det en rekke EU-land som har ulike former for strømstøtte både til husholdninger og næringsliv, viser en gjennomgang fra Stortingets utredningsseksjon.