
Kunnskapsgeneralen fyller 90: Dag Seierstad – en bauta i norsk EU-motstand
5. august fyller Dag Seierstad 90 år. Gjennom sju tiår har han vært den fremste strategen, kunnskapsformidleren og ildsjelen i kampen mot norsk EU-medlemskap.

Først og fremst vil kampen for et Storting med et nei-flertall og stor EØS-mostand være den viktigste kampen for hele organisasjonen. Samtidig vil denne politiske kampen kunne kombineres fortreffelig med den andre store aktiviteten vår: Verving av nye medlemmer og etablering av lokallag. Det er våre to viktigste oppgaver neste år!
Dersom vi skal lykkes med våre oppgaver, er det en viktig forutsetning som må oppfylles.
Det er våre muligheter til kontakt og møtevirksomhet, enten det gjelder styremøtene eller møtene med lokallagene. Her må vi tenke nytt for å lykkes. Både smittevern, geografi og økonomi påvirker våre muligheter til å kunne fungere organisatorisk.
Konkret med bakgrunn i de beskrevne utfordringene for neste år, vil Nordland Nei til EU jobbe med følgende handlingsplan:
|
ORGANISASJON |
|
|
POLITISK ARBEID |
|

5. august fyller Dag Seierstad 90 år. Gjennom sju tiår har han vært den fremste strategen, kunnskapsformidleren og ildsjelen i kampen mot norsk EU-medlemskap.

I forhandlinger om EU-medlemskap er varige unntak lite sannsynlig.

Kvifor vil EU har Island som medlem?
Det er god grunn til å stilla dette spørsmålet no ca 5 veker før det islandske folket skal ta standpunkt til om landet skal (re)opna forhandlingar om medlemskap i EU. Folkerøystinga skal vera 29. august.
Spørsmålet kunne og vore stilt på vegne av Norge, men denne gongen er det Island det skal handla om.
Det viktige er at me snur merksemda og spør kva EU vil tena på å få Island som medlem. Det er diverre ei kjennsgjerning at ja-folket får dominera ordskiftet i presse og media, og derfor vert det altfor ofte lagt vekt på fordeler ved medlemskap samstundes som ulempene vert verande i det skjulte. Les meir...