ARRANGEMENT
Onsdag 16. oktober 2019 kl. 19:00 Grünerløkka, Deichman bibliotek på Schous plass.

Åpent møte: - Fri flyt av arbeidskraft

Grünerløkka Nei til EU inviterer til åpent møte onsdag 16. oktober kl. 19 på Deichman bibliotek på Schous plass. Tema er "Fri flyt av arbeidskraft"

Per Medby, styremedlem i Grünerløkka Nei til EU vil holde et foredrag om disse spørsmålene på dette åpne møtet. Det blir mulighet for publikum å stille spørsmål under og i etterkant av foredraget.

Gjennom EØS-avtalen er Norge bundet til EUs regler om fri flyt av arbeidskraft. EUs østutvidelse i 2004 gjorde at det ble fart i den frie flyten, og medført et felles arbeidsmarked hvor lønnsnivået varierer voldsomt. Norge har opplevd arbeidsinnvandring og tjenestemobilitet uten sidestykke. I tillegg kommer et stort antall personer på korttidsopphold, utsendte arbeidstakere og tjenesteytere.

I Norge er det tradisjon for at lønn fastsettes gjennom avtaler og ikke ved lov. Den store tilstrømningen av arbeidstakere fra østeuropeiske EU-land har endret dette bildet. Arbeidsinnvandrere er ofte ikke dekket av vanlige tariffavtaler, noe som har ført til en økende lavlønnskonkurranse i det norske arbeidsmarkedet. Dette er bakgrunnen for allmenngjorte tariffavtaler har blitt innført i flere bransjer. Trass i allmenngjøringen har ikke fagbevegelsen klart å forhindre utstrakt sosial dumping i norsk arbeidsliv.

Hvilke effekter har fri flyt av arbeidskraft hatt i årene etter EUs østutvidelse?

Er det mulig å bekjempe sosial dumping innenfor EØS eller må Norge ut for å kunne regulere vårt eget arbeidsliv på en tilfredsstillende måte?

Hvilke tiltak bør iverksettes mot sosial dumping?

Alle er velkommen

Vennlig hilsen Grünerløkka Nei til EU

Stort bilde i toppen: Bruken av bemanningsforetak som baserer seg på arbeidskraft fra andre land i EØS-området er et stort problem i flere bransjer. Økokrim og fagbevegelsen har avdekket en lang rekke tilfeller av skatteunndragelser og arbeidere på slavelignende kontrakter med luselønn. ((Foto: EU))

reLATERT

Se alle arrangementer

Kommende arrangementer

arrangement
Lørdag 21. juni 2025 kl. 10:00 - 17:00 Vigeland, Vest-Agder

Møt oss på stand på Vigelandsdagen 2025

Kom innom Vest-Agder Nei til EUs stand for å få en rykende fersk valgavis og kaffekopp!
arrangement
Lørdag 21. juni 2025 kl. 12:00 Nonneseter stasjon, Kaigaten 1, Bergen

Stand på Biblioteksplassen

Bergen Nei til EU har stand på Biblioteksplassen ved Nonneseter bybanestopp lørdag 21. juni klokken 12-14.
arrangement
Fredag 29. aug. 2025 - Lørdag 30. aug. 2025 Nei til EUs kontor i Oslo

Styremøte 29.–30. august 2025

Møte i Nei til EUs styre
arrangement
Onsdag 10. sep. 2025 På nett

Styre- og fylkesledermøte

Styre- og fylkesledermøte for å oppsummere Stortingsvalget.