
Hvor ble det av pandemipengene?
EU vet ikke hva milliardene som skulle få fart på økonomien etter koronapandemien har blitt brukt til. Det kaster skygge over forhandlingene om nytt budsjett.

De som avviser kravet, må forklare hvorfor de sier nei til mer kunnskap. Det er mange myter om hva EØS betyr for norsk handel, som en offentlig utredning (NOU) kan oppklare. Europautredningen i 2012 så bare på erfaringene med EØS-avtalen. Fellesforbundet, som er det største fagforbundet i privat sektor, krever en offentlig utredning av alternativene til EØS-avtalen. Det er et krav Nei til EU støtter.

EU vet ikke hva milliardene som skulle få fart på økonomien etter koronapandemien har blitt brukt til. Det kaster skygge over forhandlingene om nytt budsjett.
Lørdag 13. juni arrangerte Troms Nei til EU møte om sikkerhet og beredskap på Setermoen. Samtidig var det villmarksmesse der, noe som kan ha bidratt til at oppmøtet ikke var all verden. De som hadde møtt opp, fikk ihvertfall høre tre interessante foredrag. Først ut var tidligere leder i Nei til EU, Heming Olaussen, som hadde fått temaet "Sikkerhetspolitikk i en ny tid". Han understreket viktigheten av et sikkerhetspolitisk samarbeid med land som vi har felles interesser med. Det er i første rekke de nordiske landene og Storbritannia, men kanskje også Canada som i likhet med Norge er et land med interesser i Arktis.

Siste møtedag i Brussel og tid for refleksjon. Reisebrev frå studieturen 8.- 12. juni 2026