Freydis Finnseth Jensen gjenvalgt som leder

Hele styret ble gjenvalgt da Vesterålen og Lødingen Nei til EU avviklet årsmøte 2. juni. Freydis Finnseth Jensen fortsetter som leder og har med seg styremedlemmer fra alle Vesterålskommunene og Lødingen.

Med seg i styret, har leder Freydis Finnseth Jensen, John Helmersen, Andøy, Mattis Mathisen og Heidi Nilsen, Sortland, Judith Gundersen, Lødingen og Jonas Ellingsen, Hadsel. Varaer til styret er Yngvar Gustavsen, Øksnes, Andreas Hjelle, Sortland og Øystein Strandback, Bø.

Også for dette laget ble 2020 et spesielt år hvor man måtte ta mange hensyn. Styremøter ble stort sett avviklet på nettet, med noen få fysiske møter når dette var tilrådelig.

Årsmøtet vedtok en uttalelse:»Det vi hører ofte nok, framstår som sant». Denne er allerede offentliggjort i media. Uttalelsen gjenspeiler det faktum at landet selges i laus vekt, område for område. Et eksempel er at Norges finanstilsyn nå ligger under EU, og at EU dermed overprøver og  dirigerer våre støtteordninger under pandemien.

I tillegg til stands og deltakelse i den lokale 1. mai-markeringa – også dette på nett – ble det sammen med LO arrangert et åpent møte i september. Innleder var Frode Bygdnes, og hovedtemaet var EØS og hvilke konsekvenser avtalen har for landet og for hver enkelt av oss.

Hovedfokus framover er å være med å bidra til et godt stortingsvalg, slik at landet kan fortsette med å være utenfor EU. Laget arbeider også med å få oss ut av EØS og erstatte EØS-avtalen med handelsavtale. Laget fortsetter sitt arbeid ved å vises på stands, ha postkasseaksjon og arrangere åpne møter sammen med samarbeidspartnere, med innledere og diskusjon.

En viktig seier for Nei til EU er at Høyesterett har sagt ja til at Tingretten kan behandle måten avstemminga i Stortingets foregikk på da de behandlet Acers 3. energipakke. Spørsmålet er hvor stort flertall saka må ha i Stortinget – vanlig flertall eller 3/4 flertall, i og med at vi gir fra oss selvbestemmelsen på et viktig område og dermed utøver suverenitetsavståelse. Hvis behandlinga i rettssystemet konkluderer med at det skal være 3/4 flertall, får dette store konsekvenser for framtidige forslag om overføring av makt fra vårt eget demokrati til EU.

Vesterålen og Lødingen Nei til EU

 

reLATERT

Se alle arrangementer

Energiduell på Grünerløkka

01. mars 2023

I overkant av 20 interesserte hadde møtt opp for å følge debatten om EUs energiunion –  dyrere strøm eller grønnere Europa. 

Medlems- og organisasjonsrådgiver (100 %) 

22. feb. 2023

**Avsluttet** Nei til EU søker engasjert organisasjonsrådgiver med ansvar for medlemsregister og vervetiltak i 100 % stilling. 

Orientering 1-2023

31. jan. 2023

Orientering, medlemsblad for Rogaland Nei til EU, nr. 1/2023

Verden er større enn EU

13. nov. 2022

Nei til norsk EU-medlemskap er et ja til et selvstendig og solidarisk Norge i verdenssamfunnet.

Einar Frogner valgt til ny leder i Nei til EU

13. nov. 2022

Den tidligere nestlederen ble valgt til ny leder med stående applaus. Einar Frogner er fra Hamar og har bakgrunn fra Norges Bondelag

300 nye medlemmer til Nei til EU de siste dagene.

08. nov. 2022

Mens ankesaken i ACER-saken har vært til behandling i Borgarting lagmannsrett, har Nei til EU hatt en formidabel medlemstilstrømning.

Nei til EUs landsmøte: Einar Frogner innstilt som ny leder  

03. nov. 2022

Media inviteres til Nei til EUs landsmøte, som starter fredag 11. november 2022 kl. 15.00 og varer til søndag 13. november kl. 13.30. Landsmøtet blir holdt på Scandic Oslo Airport. 

Einar Frogner foreslått som ny leder for Nei til EU, som forynger deler av ledelsen

27. okt. 2022

Nåværende nestleder Einar Frogner, med bakgrunn fra Norges Bondelag, er foreslått av en enstemmig valgkomite som ny leder av Nei til EU.

– Markedet kan ikke håndtere beredskap

24. okt. 2022

EUs politikk vil redusere matproduksjonen i Europa. Det var en advarsel fra flere av innlederne ved Nei til EUs landbrukspolitiske konferanse.

Landsmøte i landets viktigaste organisasjon

18. okt. 2022

Snart er det klart for landsmøte i Nei til EU. Vi skal staka ut kursen for dei to neste åra, to år som kan bringa med seg større svingingar i EU- og EØS-debatten enn på lang tid.

Standpunkt 3-2022

13. okt. 2022

I dette nummeret av Nei til EUs avis Standpunkt kan du blant annet lese intervju med Sofie Marhaug og Marit Knutsdatter Strand, som sitter på Stortinget for Rødt og Senterpartiet.

Feiret folkets nei med teater og jazz

19. sep. 2022

Trønderne feiret 50-årsjubileet for nei-sidens seier i folkeavstemningen i 1972 på forskudd med teater, jazz og EU-kampens historie.