Skjermbilde av Einar Frogner på talerstolen på Bondetinget 12. juni 2024.

Einar Frogner hilset Bondetinget

– Vi skal kjempe sammen med dere for folkestyret. Derfor sier vi ja til folkestyre og nei til EU, sa Einar Frogner i hilsenen til Bondelagets årsmøte.

Nei til EU-leder Einar Frogner er gjest på årets Bondeting, det store årsmøtet til Norges Bondelag. Onsdag 12. juni holdt han en hilsningstale for Bondetinget. 

– Nei til EU er en medlemsorganisasjon som er klare til å trykke på den store røde knappen dersom jasida setter i gang en ny EU-kamp.Vi trenger gode allianser og støttespillere for å vinne den kampen, sa han i talen. 

Viser alternativer 

– EU-kampen er allerede i gang. Regjeringens Eldringutvalg leverte nylig en EØS-utredning som framstiller det som at det ikke fins andre alternativ til EØS enn EU-medlemskap. Nei til EUs folkestyreutvalg har laget rapporten «30 år med EØS-avtalen» som er en motvekt mot regjeringens ensidige utredning, og som viser at det finnes andre alternativer, sa han.

Dersom EØS-avtalen sies opp, skal handelsavtalen som ble inngått mellom Norge og EU før EØS igjen regulere handelen. Handelsavtalen fra 1973 sikrer tollfrihet for norske industrivarer til EU. Les mer om alternativene til EØS-avtalen i rapporten «30 år med EØS-avtalen».

– Det er klart EU vil handle med oss om EØS-avtalen blir sagt opp. 

Takker for støtten 

– Nei til EUs mål er å sikre at Norge ikke blir medlem av EU, og å avdekke EU-tilpasningen som skjer, sa Frogner.

– En ting som smerter og har skapt problem for Nei til EU er at landbrukssamvirket har trappet ned støtten til Nei til EU gjennom flere år. Vi er desto mer glade for at Bondelaget har opprettholdt støtten til oss.

Stort bilde i toppen: Skjermbilde av Einar Frogner på talerstolen på Bondetinget 12. juni 2024.

reLATERT

Se alle arrangementer

Legg ned veto mot dei nye energidirektiva!

21. nov. 2025

Nei til EU meiner at dei grunnleggjande problema ved EUs fjerde energipakke ikkje berre består, men også blir forverra gjennom dei reviderte utgåvene av direktiva.

EØS-avtalen har spilt fallitt

20. nov. 2025

EUs nye tollsatser overfor Norge viser at vi må tenke nytt om vårt forhold til unionen.

EUs tollavgjørelse om norske ferrolegeringer er uakseptabel 

13. nov. 2025

EU har gjort det klart at det legges opp til at Norge vil rammes av toll på ferrolegeringer.

Et EU-kritisk storting må sette foten ned mot EU-tilpasning på tvers av nasjonale interesser

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.

Ingen seier i saken mot minstelønn 

11. nov. 2025

I dag avsa EU-domstolen sin dom i saken om minstelønnsdirektivet.  – Nå må regjeringa stå på kravet om at minstelønnsdirektivet ikke er EØS-relevant, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.  

På tide å få jernbanen tilbake på rett spor, Støre?

11. nov. 2025

AP, SV, Rødt, Sp og MDG stemte nei til innføring av jernbanepakke 4. Disse fem partiene har i dag flertall på stortinget. Det er på tide å få tilbake politisk kontroll over jernbanen.

Esa eser ut

10. nov. 2025

EØS-tilsynet Esa vil overstyre jernbanen i Norge og regjeringen vil øke Esas budsjett med mange millioner. Begge deler er lite lurt.

En økt EU-debatt gir oss mulighet til å fronte vårt syn

08. nov. 2025

Nei til EU er samla til rådsmøte på Klekken hotell. Rådsmøtet er det høyeste organet mellom landsmøtene og samler representanter fra alle fylkeslag og direktevalgte representanter.

Er Norges regler for bruk av innleie i arbeidslivet lovlige etter EØS-avtalen?

06. nov. 2025

Den norske staten har til nå seiret i rettsprosessene der det stilles spørsmål ved overenstemmelsen mellom innleiereglene som ble innført i 2023 og EØS-avtalen. En endelig konklusjon er imidlertid et stykke unna.

Landbrukskonferansen 2025

05. nov. 2025

På høstens landbrukskonferanse var det innledninger om EU regelverket om genmat og for, avskogingsforordningen, aktuelle saker fremover i EU og handlingsrommet i EØS-avtalen og innledning fra SV om hvordan de ser situasjonen etter valget.

Er euro valgfritt?

04. nov. 2025

Nye medlemsland i EU er pålagt å innføre euro med felles pengepolitikk.

ESA åpner sak mot Norge: Kampen om kontrollen over jernbanen

04. nov. 2025

Nei til EUs podcast med Helga Hustveit og Morten Harper, politiske rådgivere i Nei til EU.