
Podkast: Hva er temperaturen i EU-debatten akkurat nå?
I denne episoden av Nei til EUs podkast Standpunkt diskuterer Einar Frogner og Alexander Fossen Lange sentrale EU-saker fra den siste tiden, og hva de kan bety for Norges forhold til EU og EØS.

Det var rett i underkant av 80 landsmøtedeltakere som etter møteslutt fredag tok turen innom bokbadet som ble ledet av Morten Harper, politisk rådgiver i Nei til EU. Øvstegård, stortingsrepresentant fra SV, har nylig gitt ut boken «Nei til EU – argumenter for en ny generasjon».
Under bokbadet beskrev Øvstegård en endring som kom under Brexit med tanke på EU-motstanden blant unge i Norge.
– Brexit ble et stemningsskifte for folk på min alder og med min bakgrunn. Brexit opplevdes som fremmed i sammenheng med den norske EU-motstanden. Flere ble usikre, sa han.
Utgangspunktet for boken var et ønske om å utforske den sentrale argumentasjonen i nei-bevegelsen og om den var god nok. Utfallet ble en ny sikkerhet for nei-standpunktet.
– Boken er tenkt å treffe andre personer i min generasjon.
På spørsmål om argumentene fra 1994 fortsatt har gyldighet er Freddy tydelig.
– Ja, men vi trenger et nytt språk, en ny måte å argumentere på.
Han mener likevel at flere argumenter fra 1994 står seg godt.
– Det sentrale argumentet om at verden er større enn EU står seg godt. EU stiller seg på feil side i handelspolitikk og i flyktningkrisa, men bidrar Norge positivt land i disse spørsmålene? Vi må bruke mulighetene vi har.
– Folkestyret som nei-argument er sterkere nå enn det det var i 1994. Vi står i en avmaktskrise. Vi ser det i flere land i EU. Folk opplever ikke at de kan påvirke. Så kommer EU inn i bildet og flytter makt og kapital.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
I arbeidet med boken har Øvstegård hatt kontakt med aktivister, sivilsamfunnet og fagbevegelsen. Han syns blant annet det var overraskende å snakke med europeisk miljøbevegelse som sitter på kontor i Brussel.
– Jeg trodde jeg skulle bli mer utfordret på nei til EU-standpunktet, men de er mer kritiske enn det som kommer fram i den norske debatten.
Men det var ikke der Freddy først møtte EU-spørsmålet. Han fortalte at EU hadde fulgt han gjennom et helt politisk liv.
– Siden jeg ble aktiv i SV har ulike EU-saker kommet og gått. Da datalagringsdirektivet kom fikk jeg en smakebit på at det skjedde ting på kontinentet som hadde påvirkning på mitt liv. Etter hvert ble jeg sikker i min sak.

I denne episoden av Nei til EUs podkast Standpunkt diskuterer Einar Frogner og Alexander Fossen Lange sentrale EU-saker fra den siste tiden, og hva de kan bety for Norges forhold til EU og EØS.

2026 åpnet med noe så sjeldent som et lærestykke i småstaters evne til maktpolitikk.

Det var fullt hus og stort engasjement da Vestfold Nei til EU inviterte til møte om Norges forhold til EU og EØS på Torp Hotell tirsdag 3. februar.