Nei til EUs stand under Arendalsuka. Fra venstre: Baard Sylfest Furholt, Tom Kjetil Murberg, Tor Tveide, Ole Langeland, Helga Hustveit og Karl-Sverre Holdal.

«No bad feelings» på stand

– Det er veldig viktig å ha kontakt med folket, og den kontakten får vi her.

Abonner på Nei til EUs nyhetsbrev. Meld deg på her.

Slik svarer styremedlem i Aust-Agder Nei til EU, Olaf Nordbø Bakke, når han blir spurt om hvorfor fylkeslaget hvert år står på stand under Arendalsuka.

Det er med en god meningsmåling i ryggen, som viser et klart nei-flertall i Norge, at tillitsvalgte fra Aust- og Vest-Agder Nei til EU står på stand denne uka. Bakke og Tom Kjetil Murberg, leder i Vest-Agder Nei til EU, er i godt humør etter resultatet fra Altingets meningsmåling, som kom mandag 12. august.

–  Meningsmålingen viser et solid flertall mot norsk EU-medlemskap, sier Murberg fornøyd.

Tallene viser at det er 56% for «nei» og bare 30% for «ja» til EU. Murberg peker samtidig på at EU-kampen ikke er over og at Nei til EU er viktige for kampen. Selv om vi ser en økning i EU-motstanden er de begge opptatt av at organisasjonen må fortsette arbeidet.

– Det viktigste for Nei til EU framover blir å følge godt med og ha beredskapen på topp. For det trengs, sier Bakke.

Murberg mener det er flere politiske områder Nei til EU må fokusere på og vår kjerneargumentasjon står fortsatt sterkt – folkestyre, solidaritet og miljø.

– Det er viktig at folkestyret ivaretas og av vi har kontroll over naturressursene. Miljø og klima er også viktige tema. I tillegg er det viktig å ha solidaritet med hele verden.

53922409131_adc35681bf_k.jpg
Fra venstre: Ingrid Dorthea Skårmo, Olaf Nordbø Bakke, Einar Frogner. (Foto: Sindre Humberset)

Snakker med folk om folkestyre

Interessen for Nei til EUs stand skorter det ikke på, og det er stadig folk som kommer innom for å slå av en prat. Fylkeslagene bruker store menneskelige ressurser på å delta under Arendalsuka, og Bakke er tydelig på hvorfor de står der:

– Det er veldig viktig å ha kontakt med folket, og den kontakten får vi her. Nå har jeg stått her i 10 år, og det er like moro hver gang.

Han har ansvar for organiseringen av Nei til EUs stand på Kanalplassen i Arendal. I år opplever de at det er særlig stor interesse for standen, både av folk som er enige og de som er uenige med vår politikk.

– Så klart er det ulike meninger og oppfatninger om EU, men det er «no bad feelings», vi blir positivt oppfattet. Det er noen som spør om Nei til EU fortsatt finnes. «I høyeste grad» svarer jeg da, sier Murberg.

Og de er klare på hva som er det viktigste budskapet å fremme og hva folk er opptatte av:

– Demokrati og norsk selvstendighet er virkelig viktig tema å få fram. Det snakker vi med alle om, sier Bakke.

– Veldig mange er opptatte av liberaliseringen i EU. Folkestyret forvitrer til fordel for markedet og liberalismen, sier Murberg.  

Fokus på organisasjonsbygging

I Vest-Agder er de opptatt av å bygge organisasjonen og har planlagt en rekke aktiviteter framover. Murberg vektlegger kontakten med både medlemmer og verving av nye medlemmer, samt standen de skal stå på 13.-15. september.

– Vi skal være synlige, møte folk og verve medlemmer! Vi skal delta på Dyrsku’n i september. Det blir tre dager med stand hvor vi står for det meste sjøl. I tillegg jobber vi med å bygge opp flere lokallag.

Se video av de tillitsvalgte her: 

Stort bilde i toppen: Nei til EUs stand under Arendalsuka. Fra venstre: Baard Sylfest Furholt, Tom Kjetil Murberg, Tor Tveide, Ole Langeland, Helga Hustveit og Karl-Sverre Holdal. (Foto: Sindre Humberset)

reLATERT

Se alle arrangementer

Norway and the EU – What You Need to Know

12. sep. 2025

The world is bigger than the EU. Read about democracy, welfare and economy, solidarity and security, climate and the environment.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Nei til EU søker kreativ rådgiver

03. sep. 2025

Rådgiver for samfunnskontakt. Nei til EU søker engasjert, kreativ og systematisk rådgiver i 100 % stilling. Frist 30. september 2025.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

EU er ingen trygg havn

29. aug. 2025

EU er ingen trygg havn for Norge, hverken når det gjelder militær sikkerhet eller for å trygge freden i Europa.