
Bøter fra Brussel
Har regjeringen rett i at kutt i drivstoffavgifter er brudd på EØS-avtalen, kan EUs prosedyreforordning koste norske bedrifter dyrt.

Forsker Torbjørg Jevnaker tegner et eiendommelig bilde av EUs energipakke 3 og 4 i Klassekampen 8. august.
Det er ikke riktig at Reguleringsmyndighet for energi er helt uavhengig av EUs energibyrå ACER. Elmarkedsdirektivet fastsetter at RME skal gjennomføre vedtak fra ACER og EU-kommisjonen. Konstruksjonen i EØS er at overvåkingsorganet ESA formelt gjør vedtak på vegne av ACER, men vedtaksteksten er skrevet av ACER. Vedtaket går deretter via RME, som skal kopiere og gjennomføre det i Norge. RME er en forlengelse av EUs forvaltningsapparat.
Jevnaker hevder at Norge står helt fritt til å avvise nye utenlandskabler, også når de er på EUs liste for prioriterte prosjekter (PCI). Er det bare ord når EUs elektrisitetsdirektiv forplikter Norge til å følge EUs nettutviklingsplan og gi PCI-prosjekt høyeste prioritet? Når direktivet krever oppnevnt en egen representant som kan delta i alle møter i Statnett som omhandler utvikling av nettplanen, så er det uten betydning? Når EU kan oppnevne en representant som skal forhandle med norske myndigheter dersom PCI-prosjekt møter hindringer, så er det bare en formalitet?
EUs prioriterte liste klareres av ACER og EU-kommisjonen, og vedtas i regionale grupper. Forordningen setter ikke krav om at prosjektet må være foreslått av norske myndigheter og det ligger ikke noen vetorett for Norge. Som kjent er NorthConnect fra Norge til Skottland et PCI-prosjekt.
Energipakke 4 gir ACER rett til å opprette lokalkontor i enkeltland. Jevnaker fremstiller det som et tiltak for å avdekke kriminalitet i engroshandelen med strøm og gass. ACERs nye lokalkontor er imidlertid ikke knyttet til et bestemt saksfelt, slike kontorer kan ACER opprette der EU-byrået mener det er nødvendig for å nå sine mål, også uten aksept fra det berørte landet. For eksempel hvis et lands RME ikke følger opp ACERs vedtak i tilstrekkelig grad. Dette er et regime for å frasi seg nasjonal kontroll.
Innlegget ble trykt i Klassekampen 19.08.19 med tittelen "Bare formaliteteter, Jevnaker?
Bildet øverst: Kart over deler av EUs prioriterte nettprosjekter for energi (PCI).

Har regjeringen rett i at kutt i drivstoffavgifter er brudd på EØS-avtalen, kan EUs prosedyreforordning koste norske bedrifter dyrt.

Regjeringen vil gi mer makt til EØS-tilsynet ESA i saker om statsstøtte, og forslaget om å innføre EUs prosedyreforordning er nå til behandling i Stortinget. Forslaget innebærer at vi gir fra oss suverenitet. Både norske firma og kommuner kan bli ilagt bøter fra Brussel. Det kan vi ikke akseptere.

EU har kommet med forslag om ny forordning om industriutvikling (IAA). Jeg har flere bekymringer for hvordan lovverket vil påvirke norsk industri, natur og lokalt demokrati, skriver Nei til EU-leder Einar Frogner.