Sør-Trøndelag Nei til EU på stand i Trondheim. Fra venstre: Tone Berg, Jostein Berg, Arne Byrkjeflot og Steinar Nygaard. (Foto: Sindre Humberset)

– Vi er tøffe

Tone Berg og resten av gjengen i Sør-Trøndelag Nei til EU står på stand og tar kampen for folkestyre og rettferdighet.  

– Vi må minne folk på at vi ikke er utdatert som organisasjon. Vi er de som kjemper mot de største fraksjonene i politikken, og det er ikke bare høyresiden, det er halvparten av arbeiderpartiet også. Vi er tøffe, vi er fader ikke feige. 

Folkestyre og rettferdighet 

Folkestyre og rettferdighet står sentralt i sakene som styremedlem i Sør-Trøndelag Nei til EU, Tone Berg, er opptatt av om dagen. Sammen med andre i styret bruker hun lørdagen til å stå på stand i Trondheim. 

– De viktigste kampene framover er EØS-avtalen og hvordan vi formidler sakene våre. Vi er en organisasjon som jobber med de viktigste demokratiske prosessene for at landet skal kunne stå på egne ben. Det er det vi faktisk kjemper for, og det med hele venstre fløy og halve arbeiderpartiet. 

I tillegg til EØS-avtalen er Helseunionen et viktig tema de ønsker å formidle til forbipasserende. 

– Jeg er veldig opptatt av rettferdig helse. I EUs Helseunion er det ikke enkeltindividet som står sterkt, der vil de som har penger få de beste tjenestene, sier Tone. 

– Helsa er velferden i landet vårt, og hvis du må være avhengig av å ha rike foreldre for å kunne bli syk har vi et samfunn som ikke favner godt nok, fortsetter hun 

PXL_20240608_113448326.jpg
Tone Berg, styremedlem i Sør-Trøndelag Nei til EU (Foto: Sindre Humberset)

ACER var starten 

Tone Berg er et av flere aktive i Sør-Trøndelag Nei til EU. Hun involverte seg i fullt i Nei til EU for fem-seks år siden da ACER skulle avgjøres i Stortinget. 

– Vi dro med nattoget ned til Oslo. Der var vi på seminar og møtte Dag Seierstad. Sammen gikk vi i slapseføre opp til Stortinget og stilte oss opp med plakater. Det var sterkt. 

På den tiden visste hun ikke mye om ACER og visste ikke hvor omfattende kamp vi står i, men visste at det var viktig å engasjere seg. 

– Jeg er veldig glad for at jeg ble med på det, for det har nesten blitt en livsstil å kjempe mot det byråkratiet. EU-parlamentet er ikke et folkestyre. Det må vi få fram. 

PXL_20240608_111620142.jpg
Jostein Berg, fylkesleder i Sør-Trøndelag Nei til EU (Foto: Sindre Humberset)

Ja-siden kommer til å tape  

Tone var ikke selv aktiv i EU-kampen i 1994, men husker godt hvor viktig kampen var. 

– Jeg stemte nei til det som da het EF. Jeg var ung og småbarnsmor, men det var den største kampen jeg var med i, hvor jeg var med i en bevegelse og stemte nei for landet mitt. Det husker jeg tilbake på som noe veldig fint. 

Hun ser ikke for seg at ja-siden kommer til å ønske å ta en ny EU-kamp mot en sterk nei-organisasjon og mener Nei til EU kommer til å stå støtt i de sakene vi setter på dagsorden. 

– Vår måte å formidle på kommer til å gjøre at ikke ja-siden ønsker en ny EU-debatt. Vi skal legge så mange kort på bordet at de ikke får lyst på en ny battle, for den kommer de til å tape. 

Stort bilde i toppen: Sør-Trøndelag Nei til EU på stand i Trondheim. Fra venstre: Tone Berg, Jostein Berg, Arne Byrkjeflot og Steinar Nygaard. (Foto: Sindre Humberset)

reLATERT

Se alle arrangementer

Klokka tikker i skogen

10. mars 2025

Fornybardirektivet er akkurat det norsk natur ikke trenger nå.

– Sikkerhetssvaret ligger utenfor EU

06. mars 2025

– Det er behov for et utvidet og sterkt, vestlig sikkerhetspolitisk samarbeid, utover EU, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.

Ja til kvinnehelse, nei til EUs helseunion

05. mars 2025

Kvinnehelse må prioriteres i vår helsepolitikk, og det er avgjørende at vi beholder nasjonal råderett for å sikre best mulig helsehjelp til kvinner.

Svaret på den nye sikkerhetspolitiske situasjonen i Europa ligger utenfor EU

25. feb. 2025

En ny sikkerhetspolitisk orden er under oppseiling i Europa, men samordnes ikke i Brüssel. Norge møter krevende tider bedre ved å fortsatt være utenfor EU.

Yara legger ned i Bretagne

24. feb. 2025

I Montoir-de-Bretagne er nok mange glade for at distriktets miljøversting blir borte.

Bærebjelker for Nei til EU

21. feb. 2025

Her kan du lese Nei til EUs bærebjelker – første gang vedtatt på landsmøtet 29. november 1992, med tillegg fra landsmøtet 15. november 1998, og revisjon fra landsmøtet 13. november 2016.

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

– Løsningen er det globale samarbeidet. Ikke å slutte seg nærmere til EU

19. feb. 2025

– Det er akkurat nå det gjelder å holde hodet kaldt, det er nå det gjelder å ha is i magen, sier Nei til EU-leder Einar Frogner. Se ny video her!

Europabevegelsen bagatelliserer problemene med EUs helseunion

18. feb. 2025

Det er både naturlig og nødvendig å behandle spørsmålet om en mulig norsk tilslutning til EUs helseunion med en sunn skepsis, skriver Einar Frogner.

Det du bør vite om toll

17. feb. 2025

Hva betyr Trumps toll for norsk eksport? EU har ikke varslet mottiltak som vil ramme Norge.

Hvordan skvise en skvis

17. feb. 2025

Mens Europa svarer på Trumps tolltrusler med diplomati, er enkelte her hjemme mer opptatt av å skvise Norge inn i EU.

Webinar: Hvorfor veto mot Energipakke 4?

14. feb. 2025

Se webinaret med Nei til EU-leder Einar Frogner og utredningsleder Morten Harper i samtale om den store strømstriden.