EU-debatt på OsloMet

Heidi Nordby Lunde fra Europabevegelsen og Kathrine Kleveland fra Nei til EU satte hverandre stevne om EU på Oslo Met.

Det første møtet mellom Heidi Nordby Lunde, som ny leder i Europabevegelsen og leder i Nei til EU, Kathrine Kleveland ble ei undervisningsøkt for samfunnsfagstudenter på OsloMet, storbyuniversitetet, tidligere Høyskolen i Oslo og Akershus i de ombygde ærverdige lokalene til Frydenlund bryggeri.

Førsteamanusensis Anders Granås Kjøstvedt ønsket velkommen med en presentasjon av begge to, med bakgrunn, interesser og  orienterte om at de hadde hvert sitt politiske ståsted, Nordby Lunde som stortingsrepresentant for Høyre, og Kleveland som sentralstyremedlem og fylkesleder i Senterpartiet.

De 30 lærerstudentene som hadde samfunnsfag med førsteamanuensis Anders Kjostvedt hadde gjennomgått oppbygging av EU, med mer, tidligere.

– Vi ser et et EU på speed, med alle byråene | Heidi Nordby Lunde, leder i Europabevegelsen

Heidi Nordby Lunde, fortalte hvordan hun var gått fra å være EU-motstander til å bli energisk EU-tilhenger, og snakket om fredsprosjektet EU. Ellers mente Nordby Lunde at studentene kunne se langt etter studieplasser i utlandet og ville få skyhøye mobilregninger i Europa hvis Norge gikk ut av EØS avtalen.

– Det er også naivt å tro på mulighetene til å forhandle Norge fram til noen god avtale med EU, mente hun.

Kathrine Kleveland fortalte at det snart hadde vært neiflertall på alle meningsmålinger om EU-spørsmålet i snart 14 år og at det var de under 30 som er mest i mot EU.

– Ønsket om et levende demokrati var den viktigste grunnen til at folk i Norge stemte nei i 1994. Siden den gang har EUs demokratiske problemer økt, sa Kleveland.

– EU har gått fra å være et økonomisk fellesskap til å bli en politisk union, som har mindre og mindre støtte hos folk flest, sa Kleveland og fortalte om valgdeltagelsen til EU-parlamentet som har gått ned for hvert valg. I Slovakia var det ved siste valg 13 prosent.

Europabevegelsen og Nei til EU er begge kritiske til den stadige økningen av EUs innflytelse og makt via EU-byråene.

– Vi ser et et EU på speed, med alle byråene, sa Heidi Nordby Lunde, og mente at dette ikke var positivt.

Etterpå stilte studentene gode spørsmål, blant annet om hvorfor ingen av innlederne snakket om flyktningekrisen, der begge var enige om at EU ikke hadde håndtert flyktningkrisen bra.

Klassen fikk klassesett av EU-guiden, to av bøkene Folket sa nei og ferske brosjyrer om EUs energiunion.

Både Europabevegelsen og  Nei til EU takket for invitasjonen til å løfte EU debatten, og , ønsket lærerstudentene lykke til ut i arbeidslivet til høsten.

reLATERT

Se alle arrangementer

Bærebjelker for Nei til EU

21. feb. 2025

Her kan du lese Nei til EUs bærebjelker – første gang vedtatt på landsmøtet 29. november 1992, med tillegg fra landsmøtet 15. november 1998, og revisjon fra landsmøtet 13. november 2016.

Sveits og EU fornyer forholdet

21. feb. 2025

Avtalepakken viser at det er fullt mulig å forhandle frem nye avtaler med EU om handel og samarbeid.

– Løsningen er det globale samarbeidet. Ikke å slutte seg nærmere til EU

19. feb. 2025

– Det er akkurat nå det gjelder å holde hodet kaldt, det er nå det gjelder å ha is i magen, sier Nei til EU-leder Einar Frogner. Se ny video her!

Det du bør vite om toll

17. feb. 2025

Hva betyr Trumps toll for norsk eksport? EU har ikke varslet mottiltak som vil ramme Norge.

Hvordan skvise en skvis

17. feb. 2025

Mens Europa svarer på Trumps tolltrusler med diplomati, er enkelte her hjemme mer opptatt av å skvise Norge inn i EU.

Sverige: Devaluering av demokratiet

10. feb. 2025

Mens Norge sa nei, ble Sverige medlem i EU fra januar 1995. Hva er svenske erfaringer med 30 års EU-medlemskap?

EU er vannskillet i norsk politikk

10. feb. 2025

En ny EU-avstemning i nærmeste framtid er svært usannsynlig. Men EØS vil bli ei norsk kattepine i årevis framover.

Klar tale mot EUs fjerde energimarkedspakke på Trondheimskonferansen 2025

03. feb. 2025

Nei til EU var til stede på årets Trondheimskonferanse og arrangerte et godt besøkt EU/EØS-formøte. Årets resolusjon inneholder tydelige standpunkter mot overnasjonal kontroll fra EU i både energipolitikken og arbeidslivspolitikken.

Donald Trump som EU-skrømt?

20. jan. 2025

At Trump driver politikk etter kaosmetoden, betyr ikke at vi i Norge bør få helt panikk.

– EU-medlemskap vil flytte makt til et udemokratisk system

16. jan. 2025

– Vi kaller EØS-avtalen en abonnementsordning på høyrepolitikk. Da er EU-medlemskap hele familiepakka, tv-abonnement, internett og alt samtidig. Bare mer av det samme, sa Freddy Øvstegård i webinaret 16. januar. Se webinaret her!

Islendingene sier nei til EU

06. jan. 2025

Det er flere på Island som er mot enn for et EU-medlemskap, viser en ny meningsmåling. Samtidig er det også flertall for å holde en folkeavstemning.

Islandssuget

06. jan. 2025

Kan valget på Island få konsekvenser for Norges forhold til EU?