
Hvorfor de stadige omkampene?
Ja-sida på Stortinget viser igjen sin stadige iver etter å komme inn i EU. Desto mer gledelig er det at et stort flertall i utenrikskomiteen innstiller på at forslaget ikke vedtas.

– Nei til EU ser fram til et samarbeid for bruk av reservasjonsretten når faglige rettigheter og den norske arbeidslivsmodellen presses og i arbeidet for åpenhet og mot å åpne offentlige tjenester for konkurranse i TiSA- og TTIP- avtalene.
– Nei til EU merker seg at Fagforbundet vil avvikle bemanningsbransjen, Det er et krav som trolig vil gjøre det nødvendig å revurdere innføringen av EUs vikarbyrådirektiv i norsk lov.
Fagforbundets vedtak:
«Norske arbeidstakere påvirkes daglig av de beslutningene som fattes i EU, og EUs direktiver innskrenker nasjonale virkemidler mot sosial dumping og reduserer faglige rettigheter og velferdsordninger. Utviklingen av EØS-avtalen har fått et omfang som går langt utover det som ble forespeilet da avtalen ble inngått. Norske myndigheter må derfor sørge for en grundig gjennomgang av avtalen for å sikre den norske arbeidslivsmodellen. Internasjonale handelsavtaler må bygge på åpenhet og demokratiske prosesser. Fagforbundet er imot mekanismer som begrenser nasjonal suverenitet og demokratisk styring og kontroll.
I tillegg støttet landsmøtet enstemmig opp om den politiske streiken for forbud mot bemanningsbransjen 15. november, og krevde avvikling av bemanningsbransjen. Landsstyrets innstilling på at avviklinga skulle skje på sikt ble strøket.

Ja-sida på Stortinget viser igjen sin stadige iver etter å komme inn i EU. Desto mer gledelig er det at et stort flertall i utenrikskomiteen innstiller på at forslaget ikke vedtas.

Det grønne skiftet sporer av når EU-kommisjonen vil forby landene å opprette nasjonalparker.
.jpg?quality=100)
Årsmøtet i Sarpsborg Nei til EU den 10. februar vedtok en uttalelse: Står norsk landbruk og næringsmiddelindustri for fall?