Sunndal-ordfører Ståle Refsti holder appell foran Stortinget 27. februar 2018. CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe

Glødende advarsel til Stortinget

I bitende kulde ga lokale LO-avdelinger, tre Ap-ordførere og flere politikere utvetydig beskjed til Stortinget: – Vi gir verken hele handa eller lillefingeren til EUs energiunion. Krafta vår skal vi styre sjøl!

Minusgrader og vind var en ekstra påminnelse om hva rikelig elektrisk strøm til rimelig pris betyr for folk i dette landet. Og for industrien. Det var nemlig industrikommunene og fagbevegelsen som talte regjeringa og Stortingsflertallet midt imot, med en glød som kunne måles i mange kilowatt.

– Et nei til Acer er ikke nødvendigvis et nei til EØS, for den som liker å bruke det imot oss, sa leder Hilmar Høl fra Sogn og Fjordane Arbeiderparti. 

Sogn og Fjordane Ap setter særlig foten ned for modellen med et uavhengig reguleringsorgan, også kalt RME.

– Snart kommer neste energipakke

Det som virker uskyldig for noen i dag, vil ikke være det i morgen. – Kanskje er konsekvensene overvurdert, jeg er bare en enkel industriarbeider. Men veto må brukes i denne saka, mente Høl, og minnet om at EUs energiplaner er i løpende utvikling: Snart kommer energipakke fire. 

– Et svik mot framtida

Ordførere fra Mo i Rana, Sunndal og Farsund fulgte opp med klare appeller om veto mot ACER. – Vi vet ikke hvordan EU vil overstyre norsk energipolitikk i framtida, sa Sunndal-ordfører Ståle Refsti (Ap). – Kraftselskaper kan tjene gode penger gjennom strømeksport mens Norge blir en råvareeksportør. Blir det slik, er det et svik mot ungdommen og mot framtida, konstaterte han.

Både Høl og Sunndal-ordføreren satte store spørsmålstegn ved forslaget om at ESA på vegne av ACER skal få overstyre en avdeling i et norsk direktorat som skal være uavhengig av politisk styring fra Storting og regjering. Regjeringa avviser at dette er myndighetsoverføring og begrunner det med at RME sine vedtak bare er retta mot en statlig styresmakt og ikke direkte mot private, som kraftselskaper og strømkunder. – «Bare» overstyring av ei statlig styringsmakt! I mitt hode er dette sjølve definisjonen på nasjonal styring og kontroll, tordna Refsti.

– Selvfølgelig skal dette behandles etter § 115. Noe annet vil være uhørt!

kleveland-barth eide-gjelsvik-20180227
Markering mot ACER foran Stortinget 27. februar 2018. Fra venstre: Espen Barth Eide (Ap), Kathrine Kleveland (Nei til EU), Sigbjørn Gjelsvik (Sp) og Trygve Slagsvold Vedum (Sp). CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe

Stortingspolitikerne Trygve Slagsvold Vedum (Sp), Bjørnar Moxnes (R), Espen Barth Eide (Ap) og Kirsti Bergstø (SV) fikk holde korte sluttappeller. Med unntak av Barth Eide var alle klare på at det er nødvendig å si nei eller kreve utsettelse av Stortingets behandling.

Senterpartiet har bedt om at hele saken blir utsatt. Moxnes viste til at Arbeiderpartiets forutsetninger og eventuelle garantier i 2018 er lite verdt i framtida. EU er i kontinuerlig utvikling, også på energiområdet. Gir man først EU lillefingeren vil de ikke bare ta hele handa, men armen med.

Eide varsler omkamp om formuleringer i Energiloven

Espen Barth Eide hevdet at Ap ikke har bestemt seg, men det var tilløp til buing da han antydet at konsekvensene ved å si nei kan bli store ettersom Norge allerede har godtatt energipakke 1 og 2.

Eide: – Regjeringa har gått lengre enn EU krever

barth-eide-20180227
Espen Barth Eide forklarer de frammøtte på markeringa mot tilslutning til EUs energipakke at Ap ennå ikke har bestemt seg.

Som saksordfører ba Eide spesielt pressefolk om å spisse ører da han kunngjorde en «nyhet». Nyheten består i at Ap har oppdaget regjeringen har gått «unødvendig langt» i proposisjonen når det gjelder fullmaktene som er gitt til Reguleringsmyndigheten for energi (RME). Eide mente at EU krever mye mindre enn det som regjeringa har lagt opp til, og at det følgelig er mulig å «delta i det europeiske samarbeidet» samtidig som man beholder nasjonal styring.

Det er vanskelig å oppfatte saksordføreren i energikomiteen på annen måte enn at han åpner for dragkamp omkring formuleringer i Energiloven når det gjelder reguleringsmyndigheten, men uten å avvise direktivene og forordningene som ligger i energipakka. Hvordan Ap har tenkt å komme rundt at elmarkedsdirektivet krever at det skal være en uavhengig reguleringsmyndighet unndratt politisk styring, sa han ikke noe om.

Eide hevdet videre at Ap «ikke har noe problem med å bruke tre fjerdedels flertall hvis dette er avståelse av myndighet i Grunnlovens forstand». Det var en vurdering han åpenbart helt og fullt ville overlate til regjerings lovavdeling.

Mange LO-avdelinger og en rad foreninger fra Industri Energi, EL og IT-forbundet, Fellesforbundet og Fagforbundet hadde hadde tilslutta seg protestmarkeringa. 

Stort bilde i toppen: Sunndal-ordfører Ståle Refsti holder appell foran Stortinget 27. februar 2018. CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe (CC BY-NC-SA Nei til EU | Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Høringsuttalelse til avskogingsforordningen

30. sep. 2025

Nei til EU høringsuttalelse til forskrift om gjennomføring av avskogingsforordningen

Nei til EUs 7 krav til det nye Stortinget og regjering 

30. sep. 2025

Nei til EU krever blant annet at regjeringen ikke må søke om EU-medlemskap, at nasjonal kontroll over strømmen sikres og at Stortinget ikke skal avgi suverenitet til EU-organer. Les hele listen under.

Spenning på strømgjerdet

29. sep. 2025

Norgespris skal lindre problemene med å ha et felles kraftmarked med EU, men ordningen kan falle fra hverandre på grunn av EØS-avtalen.

Gratulerer til det norske folk!

26. sep. 2025

Last ned løpeseddelen som oppsummerer valget. Stortingsvalget er overstått. Folket har valgt et storting som sier nei til EU-medlemskap.

Norway will not be joining the EU anytime soon

16. sep. 2025

The Norwegian parliament has a majority opposed to EU membership after the recent election. The relationship to the EU will in particular be controversial on matters related to the electricity market.

Norway and the EU – What You Need to Know

12. sep. 2025

The world is bigger than the EU. Read about democracy, welfare and economy, solidarity and security, climate and the environment.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

EU-kontroll av kommunikasjon i strid med personvernet og Grunnloven

04. sep. 2025

En ny forordning, som er til behandling i EU, vil innføre kontroll av krypterte meldingstjenester. Datatilsynet advarer mot forslaget fordi det undergraver privat kommunikasjon.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.