Nyttig møte med landets nest største industri

Norsk EU-motstand, landbruks- og fiskeripolitikk og viktigheten av handelsadgang til Europa var noen av temaene da Nei til EU møtte Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN).

Forbundet organiserer arbeidstakere i mat- og drikkeindustrien som er landets nest største industri. I møtet vektla de viktigheten av at norsk fiskeindustri har tilgang til det europeiske markedet. Samtidig er bekymringen stor for at ikke mer norsk fisk foredles i Norge.

Det var også naturlig å diskutere EØS-avtalen, og her er uttrykte de bekymring for utviklingen innenfor norsk arbeidsliv, og mente det kunne gjøres mer.

Nei til EU på sin side vektla viktigheten av fakta og kunnskap i debatten om EU og EØS og markedsmulighetene som finnes også uten EØS-avtalen. Begge organisasjonene var enig om at det trengs mer kunnskap og fakta i debatten rundt EØS, og spesielt hvilket handlingsrom norske politikere egentlig har innenfor avtalen.  

WTO, TTIP og bilaterale handelsavtaler var også tema under møtet. Det ble selvsagt også tid til å snakke litt om norsk EU-motstand og at det i 2019 er 25 år siden folkeavstemningen i 1994. 

Det ble et nyttig møte med utveksling av kunnskap om hverandres organisasjon og politikk. Vi har mange felles allierte og mange felles saker. NNN og Nei til EU har blant annet felles mål om å holde oss utenfor EU, opprettholde et sterkt importvern og ser verdien i en offensiv distriktspolitikk.

Stort bilde: Fra venstre påtroppende leder i NNN fra 1. april Anne Berit Aker Hansen, politisk rådgiver Lars Iver Wiik, Nei til EU-generalsekretær Thomas Haug, leder Kathrine Kleveland og avtroppende NNN-leder Jan Egil Pedersen.

reLATERT

Se alle arrangementer

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.

Minstelønnsdirektivet består

14. jan. 2026

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

Feide om fisken

11. jan. 2026

Dublin raser mot Brussel etter at EU kaster garanti for Irlands tilgang til egne fiskeressurser over bord.

EUs nye nettpakke på høring

09. jan. 2026

EU-kommisjonen vil bygge flere overføringsforbindelser raskere, og samle mer makt hos seg selv og energibyrået ACER.

Jacobsen bommer om løk og EU

09. jan. 2026

En eventuell frykt for at stortingsflertallet nå har åpnet døra for skader på nordmenns levre, nyrer og skjeletter i 2026, er svakt begrunnet, skriver Einar Frogner.

Podkast: Hva er problemet med EUs bygningsenergidirektiv?

08. jan. 2026

Ny episode av podkasten Standpunkt, med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.

Stiller Valencia og Vestfold likt?

08. jan. 2026

Vi trenger ikke EU for å fortelle oss at det er klokt å ha tette vinduer.

Ut mot milliardregning til norske boligeiere fra EU

07. jan. 2026

En ny versjon av EUs bygningsenergidirektiv kan gi en massiv regning til norske boligeiere. Det avslører regjeringens høringsrunde for EU-direktivet.

Hva er greia med løk og kadmium?

22. des. 2025

EU-forordning skaper problemer for løkbønder rundt Mjøsa.

Katta i sekken

22. des. 2025

Energiministerens julegave til boligeiere er økte utgifter.

Nei til EUs høringssvar om Bygningsenergidirektivet

16. des. 2025

Nei til EU mener at EUs bygningsenergidirektiv ikke er tilpasset lokale forhold. Direktivet vil gi store kostnader for samfunnet og for huseiere i Norge.

Har EU åpnet handlingsrommet i EØS?

11. des. 2025

EUs toll på ferrolegeringer vekker til live en sovende bestemmelse i EØS-avtalen, og gir nye forutsetninger for tiltak mot prissmitte fra det europeiske kraftmarkedet, skriver Morten Harper.