Venstre og KrF vil slippe UBER til. De har ESA på sitt lag

22. februar 2017 uttalte ESA at den norske drosjereguleringen er i strid med EØS-regelverket. ESA mener blant annet at behovsprøvingen og plikten til å være tilknyttet en drosjesentral ikke er i tråd med retten til fri etablering etter EØS-avtalen. Regjeringen skal svare ESA 27.10.2017.

Det er i denne situasjon Venstre og KrF legger press på regjeringen for å godta EUs krav, i første omgang i Oslo. Så i de andre storbyene. Det er taket på løyver som gjør at det er mulig å leve som drosjesjåfør, det er også dette taket som gjør driveplikten mulig. Driveplikten betyr at det skal være drosjer å få også når og der etterspørselen er liten. Erfaring viser at dette frislippet ikke gir lavere pris, men høyere.

I UBERs forretningsmodell er alle sjåfører sjølstendig næringsdrivende og står sjøl ansvarlig for skatt, skader, forsikringer og pensjon. UBER står uten arbeidsgiveransvar. Dette og hensynet til en stabil drosjenæring er grunnen til at UBER blir stanset i de fleste vesteuropeiske land. Skal Norge bli deres gjennombrudd? Og skal dette skje i en budsjettbehandling, der det stemmes over pakkeløsninger, uten reell debatt om saken?

reLATERT

Se alle arrangementer

Regjeringens plan for Norge må følges opp med mottiltak mot EUs toll

18. des. 2025

Regjeringen vil være en garantist for EØS-avtalen, men det er viktigere å sikre norsk næringsliv mot handelshindringer

EU-tollen knekker hovedargumentet for EØS

17. des. 2025

EUs toll på norske ferrolegeringer må føre til en bred diskusjon om alternativer til EØS som sikrer suverenitet, sysselsetting, miljø og næringsliv.

Hva er statusen for EUs forsvarspolitiske offensiv?

15. des. 2025

EU har vedtatt sin mest ambisiøse forsvarsplan noensinne. Det gjenstår å se om unionen vil kunne skjære gjennom egne motsetninger i gjennomføringen av den.

Folket tenker selv

09. des. 2025

I slutten av november var det 31 år sia vi stemte nei til å bli medlem i EU. En beslutning det norske folk tok fordi vi er i stand til å tenke selv.

Nei til EU podkast: Hva skjer på Island?

05. des. 2025

Regjeringen på Island har varslet en folkeavstemning om EU-søknad før utgangen av 2027. Hva er status for EU-spørsmålet på Island i dag, og hvorfor er det så viktig for mange islendinger?

Vil ikke bukke, nikke og neie for EU

02. des. 2025

– Vi har alt å tjene på godt samarbeid med våre naboland. Men vi har ikke noe å tjene på at det skal gå automatikk i at det som bestemmes i Brussel skal alltid godtas i det norske Stortinget, fastslo Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum i EU/EØS-debatten.

31 år siden EU-neiet i folkeavstemninga – Gratulerer! 

28. nov. 2025

Motstanden mot EU og EØS øker, viser to nye meningsmålinger som kom rett før 31-årsdagen for folkeavstemningen i 1994. 

Lundteigen – her er mitt politiske liv

24. nov. 2025

Lundteigen har til sammen vært folkevalgt på Stortinget i seks perioder, denne høsten gikk han av som stortingsrepresentant.

Tilbake til originaloppskriften

18. nov. 2025

EU går i gang med å renske bort flest mulig regler som står i veien for konsernaktørenes profitt.

Et EU-kritisk storting må sette foten ned mot EU-tilpasning på tvers av nasjonale interesser

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.

Ingen seier i saken mot minstelønn 

11. nov. 2025

I dag avsa EU-domstolen sin dom i saken om minstelønnsdirektivet.  – Nå må regjeringa stå på kravet om at minstelønnsdirektivet ikke er EØS-relevant, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.  

På tide å få jernbanen tilbake på rett spor, Støre?

11. nov. 2025

AP, SV, Rødt, Sp og MDG stemte nei til innføring av jernbanepakke 4. Disse fem partiene har i dag flertall på stortinget. Det er på tide å få tilbake politisk kontroll over jernbanen.