Jens Petter Hvidsten, Kathrine Kleveland og Gunnstein Rudjord på årsmøtet i Ski og Oppegård Nei til EU 21. februar 2018.

Godt oppmøte på årsmøtet i Ski og Oppegård Nei til EU

Kampanjen mot EUs energibyrå dro flere til årsmøtet i Ski og Oppegård Nei til EU 21. februar, enn til noe åpne møte siden 1994.

Nei til EUs leder, Kathrine Kleveland, innledet om EUs energiunion og energibyrået Acer.

– Det var bra frammøte på årsmøtet, og i Nei til EU fikk i alle fall et nytt medlem på møtet. Det var moro å snakke til forsamlingen, de var veldig interesserte og hadde gode spørsmål etter innlegget, sier Kathrine Klevland.

– Best besøkte åpne møte siden 1994

Ski og Oppegård 2
Kathrine Kleveland og Gunnstein Rudjord.

Gunnstein Rudjord ble gjenvalgt som leder i Ski og Oppegård Nei til EU, og han opplyser at de ikke har hatt flere deltakere på et åpent møte siden 1994. Hele lokallaget engasjerer seg mot EUs energibyrå Acer.

– Først må vi håpe at Stortinget besinner seg og krever det nødvendige flertall for suverenitetsavståelse, sier Rudjord

– Jeg håper INDERLIG at Stortinget denne gangen setter foten ned og innser at dette er mer enn en saklig begrenset avtale, men en en avtale om suverenitet, råderett, som er langt mer omfattende enn «saklig avgrenset område».

– La oss beholde makta over energipolitikken

Kathrine Kleveland avslutttet med:

– La oss beholde makten over energipolitikken vår, jeg ser ikke grunn til å overlate noe som helst av dette til EU. Vi snakker om å avgi kontrollen over vår viktigste evigvarende ressurs, fossefallene.

– Dette handler rett og slett om begynnelsen på slutten av norsk eierskap til norsk energi, og begynnelsen på medlemskap i EUs energiunion. Er regjeringen villig til å drive sjansespill med forvaltningen av landets energiressurser?


Foto: Jens Petter Hvidsten, Kathrine Kleveland og Gunnstein Rudjord på årsmøtet i Ski og Oppegård Nei til EU 21. februar 2018. Siri Rutledal Iversen

Stort bilde i toppen: Jens Petter Hvidsten, Kathrine Kleveland og Gunnstein Rudjord på årsmøtet i Ski og Oppegård Nei til EU 21. februar 2018. (Siri Rutledal Iversen)

reLATERT

Se alle arrangementer

Nei til EUs 7 krav til det nye Stortinget og regjering 

30. sep. 2025

Nei til EU krever blant annet at regjeringen ikke må søke om EU-medlemskap, at nasjonal kontroll over strømmen sikres og at Stortinget ikke skal avgi suverenitet til EU-organer. Les hele listen under.

Spenning på strømgjerdet

29. sep. 2025

Norgespris skal lindre problemene med å ha et felles kraftmarked med EU, men ordningen kan falle fra hverandre på grunn av EØS-avtalen.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Nei til EU søker kreativ rådgiver

03. sep. 2025

***AVSLUTTET*** Rådgiver for samfunnskontakt. Nei til EU søker engasjert, kreativ og systematisk rådgiver i 100 % stilling. Frist 30. september 2025.

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.

Fornybardirektivet undergraver målene i Naturavtalen

29. aug. 2025

Det finnes mange måter å få til en reell grønn omstilling – det klarer vi best om vi står utenfor EUs energiunion.

EUs fornybardirektiv vil eskalere naturkrisa

29. aug. 2025

Folket vil ikke ha vindkraft!

– Ta kontroll over krafta!

26. aug. 2025

– Nei til EU krever at Stortinget sier nei og legger ned veto mot EUs energipakke 4, sier Heidi Larsen, nestleder i Nei til EU.

Er det ikke bare for SV og Rødt å si det samme som Vedum?

22. aug. 2025

Det enkleste er at SV og Rødt ikke inngår budsjettsamarbeid uten at Ap garanterer at det ikke innføres nye energidirektiv, spesielt EUs fjerde energipakke.

– Velkommen til Nei til EU på Arendalsuka

12. aug. 2025

Einar Frogner, leder av Nei til EU, ønsker velkommen til Nei til EUs stand under årets Arendalsuke. 

Erna bløffer på direkten om EØS og strømpriser

08. aug. 2025

Høyre-leder Erna Solberg hevder at strømprisene ikke har noen ting å gjøre med Acer og EØS-avtalen. Det er ikke riktig. Prissmitten fra EUs kraftmarked har gitt historisk høye og ustabile priser i Norge.