Fylkeshuset i Oppland. Foto fra Wikipedia.

Flere fylkesting advarer mot jernbanepakke IV

Fem sentrale jernbanefylker advarer Stortinget mot å innføre EUs fjerde jernbanepakke.

Fylkestinget i Trøndelag mener norske myndigheter må ha mulighet til avgjøre om jernbanestrekninger skal legges ut på anbud eller ikke. Fylkestinget mener det fortsatt må være mulig å stille nasjonale krav til sikkerhet på jernbanen.

- Å låse fast ein bestemt jernbanepolitikk for all framtid er i strid med grunnleggande demokratiske prinsipp.

«Å låse fast ein bestemt jernbanepolitikk for all framtid er i strid med grunnleggande demokratiske prinsipp. Jernbanen i Oppland treng ikkje meir konkurranse, men løysingar tilpassa typiske utfordringar for Norge og for vårt område», uttalte fylkestinget i Oppland oppunder jul.

Nabofylket Hedmark er av samme mening: «Hedmark fylkesting vil uttrykke sterk bekymring over at Stortinget kan komme til å frasi seg retten til å bestemme over norsk jernbanepolitikk i framtida.» Fylkestinget ber derfor Stortinget «stanse innføringen av Jernbanepakke IV i Norge, slik Norge har adgang til etter EØS-avtalen».

Fylkespolitikerne i Nordland fattet i oktober et tilsvarende vedtak hvor Stortinget blir bedt om å si nei til EUs fjerde jernbanepakke og bruke reservasjonsretten i EØS-avtalen. Også Østfold fylkesting vedtok i desember en interpellasjon som advarer mot Jernbanepakke IV. De fem fylkene dekker tilsammen mer enn halve jernbane-Norge.

I Trøndelag, Oppland og Østfold var Kristelig Folkeparti del av det politiske flertallet som sikret vedtaket mot stemmene til Høyre, Venstre og Fremskrittspartiet. I Østfold valgte de to KrF-representantene hver sin side under voteringa.

Det er fremmet lignende interpellasjoner for flere fylkesting, uten at vi i skrivende stund har full oversikt. Det som er helt klart, er at motstanden mot innføring av EUs anbudstvang på jernbanesporet er økende. Dette bør ikke minst KrF ta med seg inn i de pågående regjeringsforhandlingene.

Saken blir løpende oppdatert.

Stort bilde: Oppland fylkeshus. Foto fra Wikipedia.

Stort bilde i toppen: Fylkeshuset i Oppland. Foto fra Wikipedia. (Wikipedia)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Norge står trygt utenfor EU

28. april 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Ja til folkestyre og internasjonal solidaritet   

27. april 2025

Uttalelse fra Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Rådsmøtet feiret 20 år med nei-flertall

26. april 2025

Nei til EUs råd feiret at det i april 2025 har vært 20 sammenhengende år med nei-flertall på meningsmålingene om EU-medlemskap.

Køyr debatt, Nei til EU er klare  

10. april 2025

Vi merkar oss at Høgre vil ha raske EU-forhandlingar og EU-medlemskap. Nei til EU sitt svar er: Køyr debatt, vi er klare.

Useriøst og farlig fra Europabevegelsen

04. april 2025

Hva mener Europabevegelsen egentlig om norsk suverenitet over Svalbard? Hva betyr «økt samarbeid med EU» i denne sammenheng?

Det du bør vite om toll

03. april 2025

Hva betyr Trumps toll for norsk eksport? Norge har fått lavere toll enn EUs varer. EU har ikke varslet mottiltak som vil ramme Norge.

– Høyre viser sitt sanne ansikt – EU-kampen er i gang

25. mars 2025

Nei til EUs leder Einar Frogner tar utfordringen fra Høyres landsmøte, som åpner for raske EU-forhandlinger.

Norge står fortsatt trygt utenfor EU

18. mars 2025

Ut fra en påstand om at de transatlantiske relasjonene nå er så godt som døde, hevdes det at Norge skal slutte seg til en sikkerhetspolitisk kapasitet i EU. Et tilpasningsdyktig europeisk samarbeid utenfor EU fremstår både mer fornuftig og mer realistisk.

Norge som et selvstendig land i verden, ikke i EU

17. mars 2025

Uttalelse fra årsmøtet i Buskerud Nei til EU 2025. Vi vil ha norske politikere som forstår at de er valgt for å representere folket og for å jobbe for norske interesser, og ikke for å være EUs agenter i Norge.

– Sikkerhetssvaret ligger utenfor EU

06. mars 2025

– Det er behov for et utvidet og sterkt, vestlig sikkerhetspolitisk samarbeid, utover EU, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.

Svaret på den nye sikkerhetspolitiske situasjonen i Europa ligger utenfor EU

25. feb. 2025

En ny sikkerhetspolitisk orden er under oppseiling i Europa, men samordnes ikke i Brüssel. Norge møter krevende tider bedre ved å fortsatt være utenfor EU.