Kraftsamling for nei-alliansen

På Nei til EUs landsmøte møtes to hundre delegater, ansatte, gjester og representanter fra våre gode samarbeidsorganisasjoner. Audun Lysbakken, Per Olav Lundteigen og Bjørnar Moxnes hilset landsmøtet.

Ved starten av landsmøtet fredag satte leder Kathrine Kleveland tonen med en tale som presenterte klare forventninger til KrFs regjeringsforhandlinger.

SV-leder Audun Lysbakken fortalte at han ble politisk aktiv for første gang i EU-kampen i 1994. Og kampen mot EU og EØS er fortsatt en hjertesak for SV og Audun Lysbakken.

Audun Lysbakken
Audun Lysbakken

– Vi vil ikke ha en utvikling der makt over norske ressurser blir flyttet bort fra det norske folkestyret og til Brussel. Vi må sette grenser for EUs makt i Norge, sa Audun Lysbakken til landsmøtet.

Senterpartiets stortingsrepresentant Per Olav Lundteigen tok et kraftig oppgjør med EØS-avtalens innskrenkninger for det norske folkestyret.

– EØS-avtalen blir stadig mer omfattende, og fører til at vi som stiller til Stortinget får stadig mindre og mindre rom til å gjennomføre valgløftene våre, sa Lundteigen.

Per Olav Lundteigen
Per Olav Lundteigen

Han hadde også en klar appell til landsmøtet.

 – Jeg håper Nei til EU blir enda klarere i sin EØS-motstand, sa Per Olav Lundteigen i hilsenen sin.

Rødt-leder Bjørnar Moxnes takket Nei til EU for samarbeidet i mange viktige saker. En av dem var underleggingen under ACER.

– Det er bra at kampen blir ført videre, både på Stortinget og ikke minst i Nei til EU.

Moxnes manet også til innsats mot EUs jernbanepakke.

– Vi skal vinne kampen mot EUs jernbanepakke 4. Rødt skal stå skulder ved skulder med Nei til EU. Vi ser fram til godt samarbeid med Nei til EU på det norske folkestyrets grunn, sa Bjørnar Moxnes i hilsenen sin til Nei til EUs landsmøte.

Bjørnar Moxnes
Bjørnar Moxnes

reLATERT

Se alle arrangementer

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.

Minstelønnsdirektivet består

14. jan. 2026

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

EUs nye nettpakke på høring

09. jan. 2026

EU-kommisjonen vil bygge flere overføringsforbindelser raskere, og samle mer makt hos seg selv og energibyrået ACER.

Jacobsen bommer om løk og EU

09. jan. 2026

En eventuell frykt for at stortingsflertallet nå har åpnet døra for skader på nordmenns levre, nyrer og skjeletter i 2026, er svakt begrunnet, skriver Einar Frogner.

Podkast: Hva er problemet med EUs bygningsenergidirektiv?

08. jan. 2026

Ny episode av podkasten Standpunkt, med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.

Stiller Valencia og Vestfold likt?

08. jan. 2026

Vi trenger ikke EU for å fortelle oss at det er klokt å ha tette vinduer.

Ut mot milliardregning til norske boligeiere fra EU

07. jan. 2026

En ny versjon av EUs bygningsenergidirektiv kan gi en massiv regning til norske boligeiere. Det avslører regjeringens høringsrunde for EU-direktivet.

Hva er greia med løk og kadmium?

22. des. 2025

EU-forordning skaper problemer for løkbønder rundt Mjøsa.

Katta i sekken

22. des. 2025

Energiministerens julegave til boligeiere er økte utgifter.

Regjeringens plan for Norge må følges opp med mottiltak mot EUs toll

18. des. 2025

Regjeringen vil være en garantist for EØS-avtalen, men det er viktigere å sikre norsk næringsliv mot handelshindringer

EU-tollen knekker hovedargumentet for EØS

17. des. 2025

EUs toll på norske ferrolegeringer må føre til en bred diskusjon om alternativer til EØS som sikrer suverenitet, sysselsetting, miljø og næringsliv.

Nei til EUs høringssvar om Bygningsenergidirektivet

16. des. 2025

Nei til EU mener at EUs bygningsenergidirektiv ikke er tilpasset lokale forhold. Direktivet vil gi store kostnader for samfunnet og for huseiere i Norge.